Много пропуски и липса на голове на "Меаца" – Милан и Барселона се оставиха за реванша (видео)

Милан и Барселона не можаха да си отбележат гол в ефектен и емоционален първи четвъртфинален сблъсък от Шампионската лига.

И двата тима имат основания да съжаляват за липсата на попадения на „Джузепе Меаца", защото създадоха достатъчно положения, за да завършат при идентичен резултат с двубоите помежду им от груповата фаза.

Робиньо и Златан Ибрахимович изпуснаха златни положения за гол преди почивката, а Кристиан Абиати на няколко пъти трябваше да се намесва решително след изстрели на Лео Меси и Шави. Алексис Санчес пък бе повален в наказателното поле от вратаря на Милан в края на първото полувреме, но съдията Йонас Ериксон не уважи апелите за дузпа на каталунците.

След почивката „росонерите", играещи в резервния си бял екип, владееха повече топката до 70-ата минута, но не можаха да материализират териториалното си превъзходство. Барселона се активизира в оставащите моменти до края на двубоя и Абиати трябваше да спасява ключови удари на Меси и резервата Кристиан Тейо.

Така резултатът след 90 минути остана непроменен - 0:0, като не може да се определи за кой от двата европейски колоса липсата на попадения преди мача на „Камп Ноу" е предимство.

Още в 3-ата минута Милан изпусна изключителна възможност (дори две) да поведе в резултата, след като пресата на „росонерите" принуди защитата на Барселона да сгреши с изнасянето на топката.

Тя попадна в Кевин-Принс Боатенг, но неговият удар от границата на наказателното поле беше блокиран. Кълбото остана в опасна близост до вратата на гостите и Златан Ибрахимович го свали с глава за непокрития Робиньо. Бившият играч на Манчестър Сити от отлична позиция на четири метра от голлинията обаче стреля разочароващо високо.

Каталунците се възстановиха от стъписването в началото и на свой ред стигнаха до отлична възможнот за откриване на резултата - в 9-ата минута грешка при изнасянето този път на бранителите на Милан позволи на гостите да комбинират в наказателното поле. Слаб удар на Меси затрудни Кристиан Абиати и той не можа да успокои топката, като Даниел Алвеш се провали в опита да я прати в мрежата при добавката почти от упор.

В 15-ата минута Барса отново можеше да развали статуквото, този път след хитро заучено изпълнение на пряк свободен удар, при което само с два паса защитата на „росонерите" бе матирана. Алексис Санчес се оказа адресат на завършващото подаване, но бе повален от Абиати в малкия пенал. Съдията Йонас Ериксон и асистентът му до вратата прецениха, че чилиецът е нямал възможност да играе с топката дори и ако нямаше нарушение, поради което не отсъдиха дузпа.

В 19-ата минута и Милан имаше поводи да съжалява повторно, този път разочароващото отиграване бе дело на Ибрахимович - Андрес Иниеста загуби топката от Масимо Амброзини, а след това Кларънс Зеедорф с фантастичен пас изведе Ибра очи в очи с Виктор Валдес. Шведският таран обаче отправи анемичен изстрел, който не представляваше трудност за стража на Барса.

В 25-ата минута Шави размени отлично подавания с Меси пред пеналтерията и се озова на стрелкова позиция на точката за дузпа. Абиати обаче демонстрира страхотен рефлекс и спаси вратата си от попадение.

В 30-ата каталунците отново впечатлиха с бърза и комбинативна игра - Иниеста подаде към Алексис в наказателното поле, той предпочете с пета да изведе Шави на стрелкова позиция, но Алесандро Неста блокира изстрела от десетина метра на национала на Испания.

Пет минути по-късно по малко случаен начин Санчес се оказа на върха на атаката и пое топката от 30 метра разстояние, за да се озове очи в очи с Абиати, но Лука Антонини със страхотен спринт и шпагат не позволи да бъде отбелязан гол.

Така след многото създадени положения и пред двете врати (и един неуважен апел за дузпа) полувремето завърши при нулев резултат.

След почивката двата тима започнаха малко по-нервно играта и бяха регистрирани няколко по-груби нарушения, което доведе и до накъсването на действията. В първите 20-ина минути след подновяването на събитията нямаше критични ситуации в наказателните полета, но Милан поставяше под повече напрежение противниковите бранители.

Ибрахимович на няколко пъти оставаше в засада при бързи контраатаки, но в 66-ата минута изведе по прекрасен начин току що влезлия на терена Урби Емануелсон сам срещу Валдес. Младият нападател на „росонерите" обаче не можа да се ориентира правилно в ситуацията и изпусна момента да стреля, след което забави допълнително атаката.

В средата на втората част направи впечатление поведението на каталунците, които предпочитаха да играят прибрани в собствената половина и като цяло не затрудняваха изобщо Кристиан Абиати.

В 72-ата минута след грешка на Зеедорф Барса пое контраатака, при която резервата Кристиан Тейо се озова на стрелкова позиция в наказателното поле отляво, но стреля неточно встрани от вратата.

В 77-ата Лео Меси получи подаване от Тейо и пробва да стреля мощно от десетина метра, но Масимо Амброзини с прекрасен шпагат отклони кълбото в корнер. Карлес Пуйол се оказа адресат на центрирането, а диагоналният му удар с глава премина на сантиметри от гредата.

Милан не можа да застраши повече Виктор Валдес, а Абиати отново заслужи аплодисменти в 88-ата минута - тогава топката малко случайно беше укротена за Меси в наказателното поле и той не се поколеба да стреля от изгодна позиция. Вратарят на Милан успя да отклони кълбото настрани, а при добавката на Тейо ключова намеса направи Лука Антонини, който предотврати късен гол.