Младежите се простиха с надеждите си на Световното след нелепа загуба от Япония

снимка: cev.lu

Българският национален отбор (младежи) почти загуби шансовете си за нещо повече на Световното първенство по волейбол в Рио де Жанейро (Бразилия), след като допусна нелепа загуба от връстниците си от Япония с 3:2 (20:25, 20:25, 33:31, 18:25, 11:15). Възпитаниците на Николай Желязков позволиха на съперниците си да им направят пълен обрат, след като "лъвчетата" бяха повели с 2:0 гейма и имаха няколко поредни мачбола в третия.

Срещата започна по най-добрия начин за българите, които поеха инициативата от самото начало и поведоха с няколко точки. "Лъвчетата" поддържаха разликата до края на първия гейм и заслужено го спечелиха с 25:20.

Във втората част родните волейболисти бяха още по-убедителни, осигурявайки си комфортна преднина в резултата. Българите дори си позволиха да се поотпуснат в края на гейма, позволявайки на японците да намалят малко разликата, но нищо повече и след ново 25:20, България поведе с 2:0 в геймовете.

Третият гейм се оказа решаващ за изхода на двубоя. Японците не смятаха да се дадат без бой и започнаха много активно и поведоха с няколко точки. Преднината им се запази до второто техническо прекъсване, когато българите успяха да изравнят и след това поведоха, като се стигна до 24:21 в полза на България, но "лъвчетата" не съумяха да се възползват от тази възможност, както и от още няколкото мачбола след това и японците изтръгнаха гейма след 33:31.

Младите "самураи" прехвърлиха набраната инерция от третия и в четвъртия гейм и бяха пълни господари на игрището, за да вкарат мача в тайбрек след 25:18.

В петия решителен гейм японците отново поведоха в резултата, българите на два пъти успяха да ги застигнат, но нов щурм на Япония окончателно пречупи младите ни волейболисти и те загубиха гейма с 15:11 точки, а с това и мача.

Най-резултатен за победителите, а и в мача бе Такаши Декита с невероятните 47 точки. Николай Пенчев завърши срещата с 24 за България, а Жани Желязков добави 23. Венцислав Рагин и Венцислав Трифонов се отчетоха съответно с по 15 и 11 точки, но те се оказаха недостатъчни за крайната победа.

Така шансовете на България да се класира за следващата фаза на Мондиала останаха само теоретични и вече не зависят от нас. Последната среща на "лъвчетата" от групата е срещу домакина Бразилия.