Младежите ни попарени при визитата на връстниците си от Холандия

Младежкият национален отбор на България претърпя тежко поражение с 0:5 при визитата си на връстниците си от Холандия в Маастрихт. Така възпитаниците на Михаил Мадански остават на трета позиция в своята квалификационна група 10 за Европейското първенство до 21 години.

„Лъвовете" имаха шансове дори да спечелят групата си, ако бяха постигнали успех над „лалетата", по подобие на мъжките ни национали, които поднесоха изненада с победата в Амстердам в края на миналия месец.

България остава с 9 точки на трета позиция в класирането, а Холандия се утвърждава на първото място с 16 пункта. Втори е Шотландия с 10, а Австрия има 5 на 4-ата позиция, докато Люксембург е без актив.

„Лъвовете" имаха доста добри атаки в течение на двубоя и залсужаваха да разпечатат вратата на домакините си, но като цяло „лалетата" доминираха в огромни части от срещата и напълно резонно реализираха 5 гола в мрежата на капитана на Левски Пламен Илиев.

Най-сериозният пропуск за българите дойде в 13-ата минута, когато след хубав пробив на Александър Тонев топката бе подадена към защитника на ЦСКА Ангел Грънчов, но той отигра доста некачествено ситуацията и стреля много неточно.

Още до 4-ата минута вратарят Илиев се отчете с две ключови спасявания на мрежата си, но холандците атакуваха на талази рамката му. Дженеро Зийфюк и ван Джинкел демонстрираха завидна техника, а и точни изстрели, но първият гол в нашата врата падна от 11-метров наказателен удар.

В 34-ата минута съдията Реймънд Кренгъл отсъди дискусионна дузпа за нарушение на Илия Миланов срещу Яник Вилдшут, който прекалено лесно се свлече на тревата след съприкосновение с бранителя на Литекс. Лирой Фер хладнокръвно копна топката над плонжа на Пламен Илиев и откри резултата за Холандия.

Доминацията на „лалетата" продължи и през второто полувреме, а за наше съжаление този път мерникът им бе далеч по-точен от преди почивката. Голмайсторът Фер можеше моментално да отбележи пак след подновяването на играта, но ударът му мина покрай вратата от чиста позиция.

Дженеро Зийфюк продължи с пропуските от отлични положения, като не успя да преодолее Илиев, останал очи в очи с него на 5 метра от голлинията. Съотборникът на Станислав Манолев в ПСВ Айндховен Джорджиньо Вайналдъм покачи преднината на домакините в 66-ата минута, след като преди това негов удар мина на сантиметри от гредата.

В 76-ата минута Момчил Цветанов можеше да се разпише с акробатичен удар, но стражът на „лалетата" Жероен Цойт отрази изстрела, както 10 минути преди това бе направил с опита на Александър Тонев.

В 81-ата минута Марко ван Гинкел бе изведен зад защитата отдясно в наказателното ни поле и с премерен диагонален изстрел покачи резултата на 3:0.

В 85-ата пък Зийфюк най-накрая стигна до своя гол, след като засече от воле центрирана топка от корнер и препарира Пламен Илиев за 4:0.

В 92-ата минута пък българите капитулираха още веднъж след отсъждане на нова дузпа в полза на Холандия, която бе материализирана от Бакуна и резултатът бе фиксиран на 5:0.

България: Пламен Илиев, Илия Миланов (56 - Момчил Цветанов), Росен Колев, Георги Терзиев, Ангел Грънчов, Георги Пашов, Георги Костадинов (74 - Иван Вълчанов), Борислав Балджийски(84-Пламен Димов), Георги Миланов, Радослав Кирилов, Александър Тонев