Мирослав Кенанов: Мисля, че биатлонът в България върви по правилен път

Не е тайна за никого, че биатлонът в България се свързва най-вече с постиженията на златното ни поколение при жените, което донесе много медали и радостни емоции на феновете в края на миналия и началото на новия век.

От 2-3 години обаче мъжете също стъпиха на елитната сцена и вече не са мираж нито влизето в точките за Световната купа, нито престижни класирания в стартовете от най-силните кръгове в календара на биатлона.

Sporta.bg вече ви представи амбициите и целите на най-опитния ни състезател при мъжете - Михаил Клечоров, и то навръх 30-ия му рожден ден.

Преди това ви бяхме представили лидерката на женския ни национален отбор Емилия Йорданова.

Сега е ред на друг български талант в най-рейтинговия зимен спорт - Мирослав Кенанов. Той е на 24 години и не крие, че Европейското първенство в Банско в началото на 2013-та ще бъде връхната му точка за сезона.

Миро е част от новото поколение на българската школа и носи голямата отговорност да поддържа и през този сезон високите стандарти, които той и съотборниците му поставиха през миналата кампания.

Кенанов поставя на първо място за този сезон по-добро класиране на България за Купата по нации на Световната купа и призови класирания на Европейското първенство в Банско.

Ето какво каза Мирослав Кенанов специално за Sporta.bg:

Как и къде премина подготовката ти и на теб лично къде ти беше най-приятно като обстановка?

Лятната подготовка основно премина в България, на Белмекен. Имахме и три лагера в Австрия, на които направихме хубава основа на ски. Най-приятно, разбира се, ми беше на Белмекен.

Сезонът почва в Швеция, какво очакваш от стартовете там и като цяло от сезона?

Очакванията ми за този сезон са да направим добро класиране на Европейското и на Световното първенство, както и по-добро класиране за Купата по нации на състезанията за Световната купа.

(В шведския зимен център Йостерзунд Кенанов завърши 74-ти в индивидуалния старт с 4 грешки в стрелбата. В спринта той не участва, а на негово място се включи Иван Златев)

Биатлонът е спорт с традиции в България, смяташ ли, че Европейското в Банско може да бъде крачка напред към домакинство на кръг от Световната купа?

Ами, за Световната купа още ни е рано, защото изискванията на Международния съюз по биатлон са доста. Но нищо не се знае занапред.

Ти самият готви ли се по-специално за Европейското, тъй като ще бъде пред родна публика този сезон?

Не съм се готвил специално за Европейското, защото и Световното също е от значение за запазването на пълен брой квоти за Олимпиадата в Сочи 2014. Но целите ни са насочени главно за първенството в Банско, така че се надявам да се представим добре.

Имаш ли идоли в биатлона и кои са фаворитите тази година, според теб?

Нямам идоли в биатлона, а фаворити, мисля, че са Мартен Фуркад (Франция) и Емил Хегле Свендсен (Норвегия).

Как започна да се занимаваш със зимни спортове и по-специално с биатлон?

Започнах, когато бях в 5-ти клас. Един съученик тренираше и един ден отидох с него и ми хареса.

Имаш ли други любими спортове, които следиш?

От другите спортове ми харесва бокса.

Какво правиш в свободното си време и имаш ли хоби?

През свободното си време обичам да съм със семейството си и да хода на риболов.

Сега с Екатерина Дафовска като президент, мислиш ли, че биатлонът в България върви по правилен път на развитие?

Резултатите сами ще ви отговорят на въпроса дали върви по правилен път. Аз мисля, че е на правилния път, но се иска малко повече време и търпение.

Ако не беше биатлонист, с какво щеше да се занимаваш?

Ако не бях биатлонист, със сигурност щях да тренирам някакъв друг спорт.