Милан обърна Интер и се окичи със Суперкупата на Италия

Милан е новият носител на Суперкупата за Италия, след като надигра трудно с 2:1 градския си опонент Интер на стадион „Птиче гнездо" в Пекин. По този начин „росонерите" изпревариха съперника си в класирането по печелени трофеи от тази надпревара, като вече имат 6 отличия срещу 5 за „нерадзурите", които пък загубиха втори пореден финал в китайската столица и не успяха да спечелят трофея за втори пореден път, както стана през 2005 и 2006 година.

В крайна сметка рекордният седми пореден финал за Интер започна по чудесен начин с гол на Снайдер в 22-ата минута след чудесен изстрел от пряк свободен удар, като така материализира пълното превъзходство на тима си през първото полувреме. Само за 10 минути след почивката обаче Милан обърна резултата, а автор на изравнителното попадение бе Златан Ибрахимович, който засече с глава в 60-ата минута подаване на Зеедорф. Победният гол бе дело на Кевин Принс Боатенг, който довкара кълбото, което се бе отклонило от гредата при техничен удар на Алешандре Пато.

Така в 24-ото издание на финала за Суперкупата шампионът на Италия се поздравява с победата за 18-ти път, а носителят на Купата остава само с шест успеха.

Спекулациите около евентуалния трансфер на Уесли Снайдер в Манчестър Сити не повлияха на представянето на холандския плеймейкър, който беше получил пълна свобода на действие от своя нов треньор Джан Пиеро Гасперини. От друга страна Милан изпитваше проблеми в преден план по отношение на разиграването на топката, защото Робиньо, Златан Ибрахимович, а и в известна степен Кларънс Зеедорф, залагаха предимно на индивидуални действия. Поради тази причина шампионите не успяваха да изненадат и да затруднят отбраната на Интер, чийто акции в преден план преминаваха изцяло отдясно - там оперираха Джоел Оби, Рики Алварес и много често Снайдер.

В 22-ата минута именно Оби бе повален от Дженаро Гатузо на левия фланг пред наказателното поле, а Снайдер с прекрасно изпълнение на прекия свободен удар откри резултата за „нерадзурите" - 0:1, въпреки отчаяния плонж на Кристиан Абиати.

Феновете на Интер със сигурност са въздъхнали поне веднъж по време на някоя от многоходовите комбинации, които Снайдер дирижираше, като холандецът напълно развенча мненията, че в новата схема на Гасперини той няма да изпълнява толкова ключова роля.

Едва в 39-ата минута пас в дълбочина към Кевин Принс Боатенг за малко не достигна адресата си, който можеше сериозно да притесни Жулио Сезар, но 60 секунди по-късно центриране отдясно прескочи Боатенг, а изстрелът с глава на Ибрахимович срещна дясната греда.

В крайна сметка на почивката резултатът остана непроменен в полза на „нерадзурите" - 0:1.

Втората част стартира с по-бавно темпо, като играта се развиваше главно в половината на Интер, но без шампионите да стигат до изгодно положение за гол. Все пак в 51-ата минута Зеедорф отправи силен шут от около 20 метра, но кълбото мина над горната греда. В следващата атака на „черно-сините" Снайдер реши да стреля от подобна ситуация със същия успех като сънародника си.

След близо един час неособено убедителна игра Масимилиано Алегри реши да използва услугите на Алешандре Пато, но точно преди той да влезе в игра Робиньо даде идеален пас зад бранителите на Интер, който стигна до Зеедорф. Холандецът почти от аутлинията акробатично пое и центрира на опразнената врата за Ибрахимович, който без проблем с глава изравни резултата - 1:1. Веднага след изключителното си действие пред наказателното поле Робиньо бе заменен от Пато.

В 70-ата минута „росонерите" стигнаха и до пълен обрат, след като много дълъг пас изненадващо стигна необезпокоявано до Пато в пеналтерията. Бразилецът не бе атакуван от пазача си Ранокиа и стреля по диагонала, като принуди Сезар да отклони топката в гредата. Тя обаче рикошира в нея и се върна към връхлитащия Боатенг, който с шпагат я прати в мрежата - 2:1.

В оставащите минути до края на двубоя шампионите усетиха, че преднината ще им стигне, заради плахите противодействия на Интер, затова решиха да задържат резултата и много умело разиграваха топката в средата на терена, като не позволиха защитата им да се окаже в беда.

През цялото второ полувреме „нерадзурите" организираха само две-три опасни акции, а единственият мощен удар бе дело на Снадерй, но той мина покрай гредата. Така след последния съдийски сигнал Милан узакони спечелването си на Суперкупата на Италия.