Меси премина границата от 200 гола, Барселона се класира на 1/8 финал

снимка: Guliver/Getty Images

Барселона очаквано постигна победа с 4:0 при гостуването си на Виктория Пилзен и оглави еднолично класирането в група Н на Шампионската лига, след като по-рано днес Милан направи равенство с БАТЕ Борисов.

Лео Меси реализира дългоочаквания си юбилеен гол номер 200, а дори и добави още един на сметката си, преди да бяха изтекли 45 минути от срещата. След почивката Сеск Фабрегас добави още едно попадение за гостите и направи преднината им класическа, а 30 секунди преди края на даденото продължение Меси оформи хеттрика си.

Виктория можеше да поведе в 16-ата минута, когато Милан Петържела се озова сам срещу Виктор Валдес, но стражът на Барса избави отбора си от конфузната ситуация. В 23-ата минута Меси бе повален в наказателното поле от Мариан Чишовски, като реферът Роберт Шьоргенхофер отсъди дузпа и показа пресилен червен картон на бранителя.

Аржентинецът спокойно реализира наказателния удар, а в 45-ата минута добави и втори гол на сметката си, за да затвърди успеха на Барселона. Фабрегас бе точен в 71-ата и направи резултата класически, а в 92-ата Лео Меси оформи хеттрика си и фиксира крайното 0:4.

Така каталунците вече имат 10 точки на върха в класирането на група Н, като Милан е на втора позиция с 8 пункта и също продължава напред към елиминационната фаза. БАТЕ Борисов е трети с 2 точки, а Виктория остана на дъното с 1 и двата тима ще се борят за мястото, даващо право на участие в Лига Европа.

Въпреки очевидно по-високата класа на Барселона, ентусиазмът на домакините в първия четвърт час допринасяше за поддържането на интригата. Виктор Валдес също имаше няколко ключови намеси при центрирания в наказателното си поле, които можеха да се окажат доста опасни.

Най-сериозният шанс за гол от страна на домакините дойде в 16-ата минута, когато Милан Петържела се оказа очи в очи с вратаря на Барселона, но Валдес по прекрасен начин се разтегна и блокира изстрела на нападателя. Невероятен шанс за Виктория, като в последствие се оказа, че пропускът е бил решаващ за съдбата на непретенциозния отбор срещу европейския шампион.

В 23-ата минута грешка в отбраната на домакините позволи на Меси и още двама играчи на Барса да се озоват в противниковата пеналтерия. Аржентинският кавалер на Златната топка финтира Чишовски, който се подлъга и направи откровено нарушение.

Съдията Роберт Шьоргенхофер правилно отсъди дузпа, но незнайно защо реши да елиминира интригата в мача, като показа директен червен картон на централния защитник на Виктория. Решението бе най-малкото пресилено, защото в наказателното поле имаше още един бранител на тима от Пилзен.

В крайна сметка Лео Меси спокойно прати топката в мрежата от бялата точка и реализира своя гол номер 200 за Барселона - 0:1 и на практика край на мача.

Ентусиазираният Исак Куенка може би беше нужната движеща сила за каталунците, която ги подтикваше да продължават да атакуват, въпреки очевидно решения изход на срещата. Все пак, младокът на моменти подхождаше егоистично и явно търсеше своя първи гол в Шампионската лига.

В заключителните секунди на полувремето обаче Барселона постигна целта си и реализира втория гол на успокоението - защитниците на домакините в крайна сметка се пропукаха при една от по-продължителните акции на „блауграна" и Меси се озова на стрелкова позиция в наказателното поле. От чистата ситуация аржентинският плеймейкър не сбърка и покачи резултата на 0:2.

След почивката каталунците продължиха да владеят повече топката и да се окупират в половината на Виктория, макар да не държаха задължително да реализират трето попадение. От своя страна домакините пробваха да атакуват в малките случаи, които им се отдаваше и дори можеха да зарадват феновете си с гол в 65-ата минута.

Центриране от левия фланг бе проспано от бранителите на Барса и кълбото стигна на втора греда до направилия голям пропуск през първото полувреме Милан Петържела. За негово съжаление изстрелът му от въздуха прати топката от външната страна на мрежата и вратата на Валдес остана суха.

В ответната атака пък Барселона можеше да стигне до класическия резултат, но Тиаго не се възползва по най-добрия начин от подаване на Меси и уцели горната греда с удар от около два метра.

Все пак в 71-ата минута „блауграна" направи преднината си още по-убедителна, след като Куенка оправда присъствието си на терена и центрира отлично в наказателното поле, където Фабрегас бе оставен непокрит и отблизо реализира за 0:3.

До края на мача Меси оформи и хеттрика си, като бе точен във втората минута на добавеното от рефера продължение, като оформи крайното 0:4