Меси изравни Роналдо, Барса надви Сосиедад (видео)

Барселона се задържа на 7 точки от лидера в Ла Лига Реал Мадрид, след като надделя над Реал Сосиедад с 2:1 в късния съботен мач от 21-ия кръг.

Кристиан Тейо вкара гол при дебюта си сред титулярите за световния и европейски клубен шампион, като още в 9-ата минута откри резултата в полза на каталунците. Лео Меси направи купища пропуски от отлични ситуации по време на мача, но все пак се разписа за 2:0 в 72-ата минута.

В 74-ата резервата Карлос Вела вкара почетното попадение за гостите, които все пак заслужиха уважение с демонстрирания боен дух.

За съжаление на Хосеп Гуардиола влезлият в последния четвърт час Серхио Бускетс се контузи тежко и трябваше да напусне на носилка срещата принудително.

Лео Меси се изравни на върха при голмайсторите с Кристиано Роналдо, който не се разписа при победата на "белия балет" над Хетафе по-рано през съботния ден. Двете суперзвезди в Примера дивисион имат по 24 попадения за отборите си.

Барселона има 48 точки на втора позиция в класирането, а Реал е лидер с 55 пункта. Трети е Валенсия с 36, преди да изиграе дербито с Атлетико Мадрид. Реал Сосиедад е 13-ти с 24 точки.

Барселона спази традицията да печели мачовете си на „Камп Ноу", които на почивката са при резултат 1:0 - това бе 20-ти успех за каталунците от последните 21 двубоя. Най-честият краен резултат след минимално предимство на полувремето е 2:0 в полза на възпитаниците на Гуардиола. За последно Виляреал избегна поражението, след като губеше на паузата и стигна до реми 1:1 на 2-ри януари 2010-та година.

Треньорът Хосеп Гуардиола бе избрал доста необичайна титулярна единайсеторка за двубоя, предвид дадената почивка на повечето звезди.

Този път Сеск Фабрегас трябваше да си партнира с нови лица в халфовата линия, след като Андрес Иниеста получи почивка, а Серхио Бускетс и Шави Ернандес бяха на пейката.

Компания на бившия капитан на Арсенал правеха Джонатан дос Сантос и Тиаго Алкантара, а малко по-изнесени напред бяха Кристиан Тейо и Исаак Куенка.

Лео Меси трябваше да оперира в предни позиции именно с последните двама, тъй като и Алексис Санчес не бе в групата за двубоя.

Още в 3-ата минута Меси можеше да открие резултата, след като Фабрегас го изведе очи в очи с вратаря на гостите Клаудио Браво. Ударът отблизо на носителя на Златната топка обаче бе право в тялото на стража.

В ответната атака и баските загатнаха, че няма да играят ролята на боксова круша в мача, като Диего Ифран в един момент беше сам срещу Виктор Валдес, но не можа да преодолее голкипъра, който отрази удара му.

В 9-ата минута обаче Кристиан Тейо ознаменува първия си мач като титуляр с фланелката на Барса с първи гол за тима. Младокът находчиво избегна засадата и след като получи пас от Меси, отправи много прецизен и техничен диагонален удар, с който мушна топката покрай Браво - 1:0.

В 17-ата минута Меси изпусна второ чисто положение, след като отново не можа да преодолее стража на Реал Сосиедад, а малко по-късно Тиаго засече центриране на Куенка право в ръцете на Браво.

В 27-ата каталунците отново сътвориха рядко срещан от техните играчи пропуск - Меси напредна пред наказателното поле и се опита да подаде към Сеск. Двама бранители на Сосиедад не успяха изчистят топката и изведоха Фабрегас сам срещу вратаря, но той стреля над гредата.

До края на полувремето характерът на срещата не се промени - смазващо териториално превъзходство на Барса, макар и с не толкова чисти голови положения. В 36-ата минута зрителите получиха повод за усмивки, но не заради добрите действия на каталунците.

Една черна котка се появи за кратко на терена, но след като пробяга няколко метра, реши да не смущава повече провеждането на срещата и бързо напусна очертанията.

В 49-ата минута за първи път след почивката беше създадено напрежение в наказателното поле на Сосиедад - Алвеш и Меси направиха двойно подаване, а центрирането на бразилския бранител разходи топката малко пред голлинията, без да има кой да я засече.

120 секунди по-късно Антоан Гризман си спечели позиция за стрелба в наказателното поле, след като надигра физически Пуйол. Изстрелът на нападателя от 10-ина метра обаче бе париран от Валдес.

В 60-ата минута нов шут на Меси от границата на пеналтерията не се оказа сериозен проблем за Браво. Малко по-късно пробив на Тейо отляво завърши с негово центриране, което бе отклонено с ръка от Микел, но реферът прецени, че няма основание да отсъди дузпа.

В 63-ата минута Меси направи поредния си необясним пропуск - този път той бе изведен на скорост сам срещу вратаря на гостите и с лекота го преодоля. Оставаше обаче да бъде изпълнен завършващият удар, но аржентинският магьосник се забави и позволи на защитниците да се върнат, за да му блокират изстрела.

В 69-ата гол на Тейо беше отменен заради засада на Даниел Алвеш, който бе застанал на голлинията и топката се отклони в него, преди да влезе във вратата. Иначе голмайсторът на Барса получи шанса да стреля, след като Куенка разтресе горната греда с диагонален шут отдясно.

В 72-ата все пак Меси вкара своя така чакан гол, за да се изравни с Кристиано Роналдо в листата на реализаторите - Алвеш центрира параболично на далечната греда за Меси, който с безпощаден удар отблизо най-накрая матира Браво за своето попадение номер 24.

Още преди каталунците да бяха отпразнували напълно втория си гол, гостите намалиха чрез резервата Карлос Вела, който изскочи зад защитата и се възползва от пас на Гризман, за да преодолее Валдес - 2:1.

Последните минути на „Камп Ноу" минаха нервно, макар преднината на Барселона да не беше сериозно застрашена от гостите, които все пак заслужиха уважение с проявения боен дух.

Единственото запомнящо се действие до края беше негативно за феновете на домакините, защото влезлият преди минути Серхио Бускетс напусна принудително с привидно тежка контузия на дясното коляно.