Мексико потопи Камерун и се залепи за Бразилия

Мексико се залепи за домакина Бразилия в Група А на Световното първенство по футбол 2014, след като надделя заслужено с 1:0 над коравия отбор на Камерун във втория мач от програмата на Мондиал 2014, игран под неспиращ дъжд на стадион „Дас Дунас“ в Натал.

„Ацтеките“ на два пъти празнуваха през първото полувреме, но голове на Джовани дос Сантос бяха отменени от съдиите с крайно спорни решения. Суперзвездата на „Неукротимите лъвове“ Самуел Ето'о пък уцели гредата преди почивката, но като цяло нападателната мощ на Мексико бе по-голяма и логично в 61-ата минута резултатът бе открит.

Орибе Пералта отбеляза първия си гол на Мондиал и най-накрая даде аванс на "ацтеките", които се чувстваха ощетени до този момент, защото съдията от Колумбия Вилмар Ролдан им отмени две попадения от спорни ситуации.

Това обаче е 9-ти гол в последните 7 мача на Пералта с националната фланелка, но не може да се определи като най-важния, защото с негови две попадения "Ел Три" спечели с 2:0 срещу Бразилия с Неймар на финала на Олимпиадата в Лондон 2012.

4093566

Така „Ел Три“ постигна първата си победа на световни първенства над съперник от Африка, след като досега имаше две равенства и една загуба. Тимът, воден от Мигел Ерера, има 3 точки в класирането на Група А – колкото и домакинът Бразилия – но изостава по голова разлика. Камерун е трети с 0 пункта, а Хърватия е на последната позиция също без актив.

Бившият защитник на Барселона Рафаел Маркес постави рекорд на световни първенства, като вече е първият футболисти, извеждал отбора си с капитанската лента на четири шампионати на планетата.

4093565

Мексико все още държи срамния рекорд за най-много загуби – 24 – на световни първенства, а пък Камерун е спечелил само един от последните си цели 13 мача на Мондиали. За последно „Неукротимите лъвове“ надвиха Саудитска арабия с 1:0 през 2002-ра година, а оттогава имат 4 ремита и вече 9 поражения.

Първо полувреме

Мексико започна по-устремено и агресивно срещата и създаде няколко напрегнати ситуации пред противниковото наказателно поле. Първото опасно положение дойде в 10-ата минута, когато дори Джовани дос Сантос прати топката в мрежата, но бе в положение на спорна засада.

4093538

В първия четвърт час особено активни бяха фланговите футболисти на "ацтеките" Ектор Ерера, Паул Агилар и Мигел Лаюн, като последните двама постоянно се включваха в атаката, въпреки че по презумция са бекове.

"Неукротимите лъвове" изравниха играта след 15-ата минута и на свой ред създадоха две отлични положения за откриване на резултата - страхотен пробив отляво на Беноа Асу-Екото завърши с прецизно подаване към Самуел Ето'о, който стреля от 7 метра с левия кра, но топката се отби от гредата и излезе в аут. Малко по-късно при изпълнение на корнер се получи разбъркване в наказателното поле на "ацтеките", но в купа от тела кълбото не бе промушено в мрежата.

4093536

В 30-ата минута Мексико се почувства ощетен, след като гол на дос Сантос с глава след центриране от корнер бе отменен заради нарушение в атака. Повторенията обаче с нищо не помогнаха да се намери обяснение за решението на съдията от Колумбия Вилмар Ролдан.

В крайна сметка натискът на "ацтеките" до края на полувремето не можа да доведе до ново голово положение и двата тима се прибраха на почивката при резултат 0:0.

4093537

Второ полувреме

Още с първата си атака след почивката "Ел Три" създаде отлично положение за гол, като Орибе Пералта излезе очи в очи с вратаря Шарл Итандже, но не можа да го преодолее с диагонален изстрел отдясно в наказателното поле.

В 58-ата минута Стефан М'Биа получи добро подаване от Самуел Ето'о и подхвана пробив през ценъра, като бе фаулиран на около 25 метра от голлинията. Беноа Асу-Екото стреля опасно от фаула, а след рикошет топката залъга вратаря, но мина на сантиметри от гредата.

4093542

Мексико обаче потуши порива на "Неукротимите лъвове" в 61-ата минута тъкмо в момент, когато инициативата бе в ръцете на Ето'о и компания. Джовани дос Сантос бе изведен по прекрасен начин в наказателното поле фронтално срещу вратаря, но не успя да го надвие с удара си от десетина метра. При добавката обаче притичалият Пералта с лекота откри резултата на празна врата - 1:0.

Голмайсторът 10 минути по-късно обра овациите на мексиканските фенове по трибуните, когато бе заменен от Хавиер Ернандес. Чичарито не можа да се разпише и увеличи головата си суша с националната фланелка на 10 мача.

Камерун отговори на предизвикателството и пробва да върне попадението, макар трудно да нахлуваше в наказателното поле на противника. Чупо-Мотинг го направи в 85-ата минута, но центрирането му успоредно на голлинята бе изчистено от Франсиско Родригес точно пред погледа на Ето'о, с което опасността бе предотвратена.

В 91-ата минута Асу-Екото центрира отлично в пеналтерията и Бенджамин Муканджо виждаше как изравнява с атрактивен удар с глава, но вратарят на "Ел Три" Гийермо Очоа се намеси брилянтно и спаси.

4093568

Съставите

Треньорът на Мексико Мигел Ерера залага на Гийермо Очоа на вратата на „ацтеките“, които ще трябва да защитават реномето си на най-добрия отбор в зона Северна и Централна Америка (КОНКАКАФ). В защита се отличава капитанът Рафаел Маркес, а до него са подредени Франсиско Родригес, Мигел Лаюн, Ектор Морено и Паул Агилар.

Мексико ще играе в схема 5-3-2, като в халфовата линия се разчита на Ектор Ерера, Андрес Гуардадо и Хосе Васкес. В отсъствието на топ нападателя Хавиер Ернандес атаката ще водят Джовани дос Сантос и Орибе Пералта.