Мексико охлади страстите в Бразилия след нулево равенство със "селесао"

Мексико успя да стигне до равенство срещу Бразилия във втория мач на двата тима от Световното първенство 2014.

Мексиканците вложиха много старание и с чудесна игра в отбрана успяха да спрат нападателното трио на домакините в лицето на Неймар, Фред и Оскар. Страхотен мач изигра техният вратар Гилермо Очоа, който на няколко пъти показа невероятна класа и донесе точката на своя тим.

Бразилия пък не убеди още в първия мач срещу Хърватия и днес срещу Мексико показа, че ще трябва да промени доста неща в играта си, ако иска да спечели световната титла на свой терен.

Нулевото равенство е първо между двата тима на Световни първенства. До този момент те бяха играли четири мача помежду си и всички те бяха спечелени от бразилците.

Бразилците пък за първи път от 1982 година не успяха да спечелят първите си два мача в групата на Световно по футбол.

Така ситуацията в групата стана доста интересна, тъй като Бразилия и Мексико имат по четири точки, но заради по-добрата си голова разлика „селесао“ оглавяват класирането. Хърватия и Камерун са с мач по-малко и утре трябва да отговорят на въпроса кой ще остане в битката за класиране на осминафинал.

Вижте пълната статистика от мача Бразилия - Мексико.

4095174

Селекционерът на „селесао“ Луиш Фелипе Сколари остави на резервната скамейка нападателя на Зенит Хълк, който получи лека контузия по-рано тази седмица на тренировка и явно не е достатъчно здрав, за да започне сред титулярите.

Другата промяна в състава на Бразилия спрямо победата над Хърватия с 3:1 бе включването на халфа на Челси Рамиреш, който е предпочетен в халфовата линия предвид факта, че само Фред е типичен нападател.

Рамиреш ще трябваше да помага на съотборника си в Челси Оскар и на суперзвездата от Барселона Неймар, които заедно формират триото зад тарана Фред. Опорни полузащитници отново са Паулиньо от Тотнъм и Луис Густаво от Волфсбург.

Сколари не правиви промени на вратарския пост, където е Жулио Сезар, а в защита отново бяха подредени отдясно наляво Даниел Алвеш от Барселона, капитанът Тиаго Силва от ПСЖ, новото попълнение на френските шампиони Давид Луис и Марсело от Реал Мадрид.

4095184

Наставникът на Мексико Мигел Ерера залага на схема 5-3-2 срещу Бразилия, като на вратата отново застана Гийермо Очоа. Пред него в защита бяха подредени отдясно наляво Паул Агилар, Франсиско Родригес, капитанът Рафаел Маркес, Ектор Морено и Мигел Лаюн.

Тримата халфове бяха Ектор Ерера, Хосе Васкес и Андрес Гуардадо. Както и срещу Камерун, в атака отново се разчиташе на Джовани дос Сантос и голмайстора Орибе Пералта.

Първо полувреме

Първите минути на срещата предложиха динамична игра, но малко положения пред двете врати. Първата по интересна ситуация бе в 11-а минута, когато Оскар проби отляво и намери Фред, но той стреля покрай вратата, а се оказа, че е и в засада.

Напрежението в половината на Мексико остана и след едно разбъркване в наказателното поле Марсело успя да върне към Паулиньо, но топката срещна главата на нападателят и излезе в аут.

Домакините бяха тимът, който повече атакуваше през първите 25 минути, но мексиканците успешно се справяха със затварянето на празните пространства и не даваха сериозни шансове на своите противници да застрашат Гилермо Очоа.

4095175

Вратарят се представи добре в 26-а минута, когато Неймар центрира в наказателното поле, Паулиньо не успя да стреля, но последва ново центриране на Дани Алвеш. Неймар намери кълбото с галва, но Очоа затвърди класата си и изби точно на голлинията.

Преди това мексиканците имаха две възможности. Първо Орибе Пералта проби в пеналта отдясно, но бе спрян от Тиаго Силва. Минута по-късно Ектор Ерера стреля от дистанция, но топката излезе в аут.

Бразилците не преставаха да търсят гола, но креативността в играта им липсваше. Играчите в "златисто" се опитваха да затруднят Очоа с далечни удари и центрирания в наказателното поле, които са лесна плячка за опитния страж на Аячо.

4095188

Мексико имаше добър шанс в 41-а минута, когато Андрес Гуардадо центрира отдясно, топката стигна до Хосе Васкес, но той стреля неточно.

Три минути по-късно Паулиньо се хвана за главата, след като пропусна да открие резултата. Неймар комбинира с Тиаго Силва, който достави топката за футболиста на Тотнъм. Очи в очи с Очоа Паулиньо стреля в тялото на вратаря и двете нули останаха на таблото и на полувремето.

Второ полувреме

На почивката Сколари пусна Бернард на мястото на неубедителния Рамиреш. Малко след подновяването на играта той опита да намери Неймар в наказателното пле, но защитник на гостите изби в корнер.

Последваха силни минути за тима на Мексико. Първо Гуардадо пробва своя мерник, но Тиаго Силва изби в конер. След това и Хосе Васкес стреля от сериозна дистанция, но не намери целта, а след това неточен се оказа и шутът на Ектор Ерера от границата на наказателното поле.

4095192

С напредването на времето напрежението около наказателното поле на "ацтеките" се засилваше. Нищо обаче не можеше да донесе така необходимия гол за домакините. В 63-а минута Неймар стреля над вратата от пряк свободен удар, а в шест минут по-късно Очоа за пореден път отчая "златистите".

Бернард ценрира към Неймар, звездата на Барселона си спря на гърди и стреля по посока на долния ляв ъгъл, но стражът се намеси перфектно, а бразилците спечелиха само корнер.

В 76-а минута Неймар подаде на резервата Жо, но от доста неудобен ъгъл, той не успя да намери очертанията на мексиканската врата. В игра за "ацтеките" пък се появи Хавиер Ернандес, който замени Орибе Пералта и раздвижи атаката на своя тим.

4095190

Героят на вечерта обаче със сигурност се казваше Гилермо Очоа. В 86-а минута бразилците спечелиха правото да изпълнят фаул отляво на наказателното поле. Неймар центрира, а бранителите в червено изпуснаха Тиаго Силва, който от два метра стреля с глава, но вратарят на Мексико показа великолепен рефлекс и запази равенството.

В продължението на двубоя играчите на Мигел Ерера можеха да тотално да вгорчат вечерта на домакините, но Жулио Сезар успя да парира удар на Раул Хименес и с това интересните ситуации в мача приключиха.

HIGHLIGHTS Brazil 0-0 Mexico: Selecao tịt ngòi...by ftbongda