Медиите в Полша: "Ужас при тържеството откриване"

Равенството с Гърция в мача на откриването на Европейското първенство вчера не се приема никак добре от голямата част от поляците, които наричат равенството 1:1 ужас и драма.

Този мач разби мечтите на домакините на турнира да стартират с победа, която да им даде аванс в битката за класиране на четвъртфиналите.

"Само равенство", пише в челния си материал вестник "Факт", най-продаваният полски ежедневник в Полша. В същото време таблоидът "Супер Експрес" добавя "по-слаби от очакваното" и "ужас при тържеството откриване".

Поляците се надяваха на домакинско предимство, след като близо 50 хиляди души се изсипаха на разпродадения до краен предел Национален стадион във Варшава. Предварителните очаквания бяха, че Гърция ще бъде най-слабият отбор в група А, а останалите три състава ще спорят за класиране на четвъртфинал.

Полша започна добре мача и откри резултата в 17-та минута чрез нападателя на Борусия Дортмунд Роберт Левандовски. След това Дружина полска пропиля няколко добри положения, а гърците дори останаха с 10 души малко преди почивката.

Въпреки това, след подновяването на играта, те успяха да изравнят чрез Димитрис Салпигидис и дори можеха да стигнат до победата, ако Йоргос Карагунис беше вкарал дузпата, отсъдена за нарушение на Войчех Счесни срещу Димитриос Салпингидис.

Ударът му обаче бе отразен от резервния вратар Пржемислав Титон, който влезе на мястото на изгонения Счесни. До края на двубоя резултатът се запаси непроменен и Полша потъна в разочарование.

"Искахме да имаме най-хубавото откриване на голям футболен форум след 1974-а година насам, когато Полша победи Аржентина с 3:2 в първия мач на Мондиал'74", коментира авторитетният "Газета Виборча".

"Сега започнахме много добре, с пълен контрол на ситуацията, преди да започне ужаса и в края да се радваме, че сме се спасили".

Някои медии в Полша представят резервния вратар Пшемислав Титон като герой, който със спасената дузпа, като все пак донесе точката на домакините и запази шансовете им.

"Титон ни спаси от ада, пише "Пшегльонд Спортови", а "Супер Експрес" добавя "Титон спаси Полша", като публикува и кратък очерк за него.

"Спасихме се". Ако Титон не беше спасил дузпата, ние щяхме да се изложим пред целия свят", заключва "Виборча".

Другите два отбора в групата - Русия и Чехия, също играха снощи, а руснаците безапелационно с 4:1 и показаха, че трудно ще позволят някой от останалите състави да им отнеме първото място в група А. В следващия кръг Полша играе именно със Сборная.