Маями е новият шампион в НБА, светът е в краката на Крал Джеймс (ВИДЕО+Галерия)

Най-силното баскетболно първенство на планетата вече има своя нов шампион и това е звездният отбор на Маями Хийт.

„Горещите" постигнаха феноменална победа със 121:106 в мач №5 от финалната серия срещу Околахома Сити Тъндър, с което си осигуриха титлата в НБА след успех с 4:1 победи. „Гръмотевиците" не оправдаха очакванията за оспорвана серия, като спечелиха мач №1, след което допуснаха 4 поредни загуби, докато Маями показа, че е най-доминиращият отбор в „лигата на извънземните".

Този двубой слага край и на критиките, които понасяше през последните 2 години звездата на тима и най-доминиращ играч в лигата ЛеБрон Джеймс. „Краля" доказа на себе си и на целия свят, че няма тайни за него в баскетбола. Той записа страхотен редовен сезон, но представянето му в плейофите възхити всички, след като показа най-доброто, на което е способен.

В самия двубой той отново беше движещата сила на своя тим, след като се отчете с трипъл- дабъл - 26 точки, 11 борби и 13 асистенции, с което си осигури и званието MVP на финалната серия. Джеймс беше навсякъде по терена. Защитата на гостите беше съсредоточена изцяло върху него, което му позволи да комбинира със своите съотборници, които не разочароваха и в този двубой.

От своя страна, баскетболистите на Оклахома не успяха да се противопоставят на силната стрелба на тъй наречените „поддържащи" играчи на Маями, а единствено Кевин Дюран заслужава похвала за усилията си в двубоя. Той завърши с 32 точки, въпреки че направи 7 грешки, докато Уестбруук беше отчайващ с едва 4 вкарани коша от 20 опита.

„Гръмотевиците" не успяха да покажат бързата игра в атака, която демонстрираха във финалите на Западната конференция, а защитата в лицето на едни от най-добрите в лигата Кендрик Пъркинс и Серж Ибака беше тотално разбита от мощта на Маями.

За Дюран, Хардън и компания ще остане утехата, че играха финал едва три години след сформирането на този тим, който започна своето пътешествие в НБА с 3 победи и цели 29 загуби. Оклахома е тим достоен за уважение, а липсата на опит им попречи да се борят срещу устремения към титла Джеймс и силния тим на Маями.

Голямото трио на „гръмотевиците" Уестбруук, Дюрант и Хардън пък е сред най-силните в лигата, а възрастта и на тримата не надвишава 23 години. Самият двубой премина под тоталния контрол на Маями Хийт, като играчите на Ерик Споелстера доминираха тотално в срещата, а защитата на гостите беше изцяло фокусирана върху Джеймс, което позволи на останалите да блеснат.

Страхотната игра на „Краля", както и тройки на Батие и Милър осигуриха аванс от 17 точки на домакините 4:42 минути преди края на първата част. Все пак Оклахома показа временно играта, която им осигури участие във финалната серия, а Кевин Дюран поведе своите към обрат и малко след началото на третата част „гръмотевиците" съкратиха пасива си до 5 точки.

Тогава обаче Чалмърс и Батие реализираха тройки, а Маями записа серия от 27:7 в своя полза, в която Джеймс отбеляза само 2 точки, но отново позволи на своите съотборници да блеснат, фокусирайки вниманието на защитата върху себе си. Резултатът стана 88:63, което отказа Оклахома от обрат, а „горещите" запазваха своя аванс до самия край.

В последните три минути Споелстера извади Джеймс, Уейд и Бош, които започнаха да се прегръщат с останалите и да празнуват новата титла. В този двубой освен Джеймс останалите от голямото трио допринесоха за победата. Бош се отчете с 24 точки и 7 борби, а Уейд осигури 20 точки и 8 борби.

Майк Милър, който беше постоянно преследван от контузии вкара 23 точки от пейката, включително и 7 тройки, а Чалмърс добави 10 точки и 7 асистенции.

„Това е най-щастливият ден в живота ми", заяви Джеймс след двубоя при връчването на трофея за MVP на финалите и титлата. „Това означава всичко за мен.

Взех много трудно решение, когато напуснах Кливланд, но това беше важно за моето бъдеше. Знаех, че имаме чудесно бъдеще тук в Маями. Това е сбъдната мечта. Чувството е прекрасно. „Беше крайно време това да се случи", повтаряше Краля след мача с Оклахома.