Мартин Петров и последното попадение на България на голямо първенство

снимка: Guliver/Getty Images

"Незабравимите български голове" е рубриката на Sporta.bg, която ви връща назад във времето и ви припомня за най-паметните изпълнения на българските футболисти по света и у нас.

В момента целият свят живее с двубоите от Световното първенство по футбол в Бразилия. Мондиалът обаче минава без българско участие.

Точно двадесет години след най-големия успех на родния футбол – четвъртото място в САЩ през 1994 година, като че ли все повече свикваме с факта, че на големите футболни форуми ни няма.

За последно България игра на голямо първенство през 2004 година, когато Димитър Бербатов и компания се подвизаваха по терените на Португалия, водени от Пламен Марков.

На Европейското първенство записахаме три поражения – от Швеция с 0:5, от Дания с 0:2 и от Италия с 2:1. Така приключихме участието си без спечелена точка и само с един гол. Гол, който е последният за България на голямо първенство.

Днес от това попадение се навършват точно 10 години и моментът е подходящ, за да си спомним един от последните наистина бляскави мигове на националния тим.

Автор на това знаменито попадение е Мартин Петров, а голът дойде от дузпа в последната минута на първото полувреме на мача с Италия.

При резултат 0:0 именно Петров атакува отдясно и потърси Димитър Бербатов в наказателното поле. Настоящият голаджия на Монако бе повален от Марко Матераци, а руският рефер Валентин Иванов не се поколеба да посочи бялата точка.

Зад топката застана Мартин Петров и с удар по земя в десен ъгъл на Джанлуиджи Буфон матира легендарния страж и изведе „лъвовете“ напред в резултата.

Голът на Петров постави под сериозно съмнение класирането на Италия за четвъртфиналите, но „адзурите“ успяха да стигнат до обрат през втората част чрез попадения на Симоне Перота в 48 и Антонио Касано в четвъртата минута на продължението.

В крайна сметка обаче футболистите на Джовани Трапатони си стегнаха куфарите и заедно с нас напуснаха Португалия за сметка на Швеция и Дания.

Днес от трите тима само Италия играе на Световното по футбол в Бразилия, а ние се надяваме на Любо Пенев да продължи проекта си и след две години да намерим място на Евро 2016, за да дочакаме следващия голям гол за България.