Манчестър Юнайтед капитулира срещу Агуеро и Сити

снимка: Guliver/Getty Images

Шампионът Манчестър Сити се възползва от проблемите и грешките в играта на градския съперник Манчестър Юнайтед и стигна до минимален успех с 1:0 в дербито от 10-ия кръг на Премиършип.

Първото полувреме премина под диктовката на Манчестър Сити, а големият грешник за Манчестър Юнайтед се оказа Крис Смолинг, който в рамките на 7 минути (между 30 и 37’) си изкара червен картон за нарушения срещу Харт и Милнър.

Сити се възползва от това и натисна здраво, но Де Хеа беше перфектен срещу Агуеро на три пъти, а пък съдията Майкъл Оливър не посмя да отсъди дузпа в полза на „гражданите”, които имаха претенции в цели 5 ситуации, 4 от които след червения картон на Смолинг.

Все пак Де Хеа беше разпечатан при поредния опит на Агуеро в 63’. Клиши беше изведен в наказателното поле от Туре, а защитникът върна от аутлинията за аржентинския стрелец, който необезпокояван от 5 метра даде аванс на своите.

Това беше 5-и гол за аржентинеца срещу Юнайтед, с което той поведе сред голмайсторите на Сити в дербито. Също така попадението на Кун се оказа и под №100 в историята на съперничеството между двата тима в ерата на Премиър лийг.

Червеният картон на Смолинг беше под №7 в дербито на Манчестър, като цели 6 наказателни картона са за „червените дяволи”. Интересен факт е, че Кристиано Роналдо е лидер в класацията с 2 червени картона.

За пръв път от 44 години насам „гражданите” записват 4 поредни победи над градския си съперник, с което пък Сити се изкачи до 3-о място с актив от 20 точки – 6 по-малко от лидера Челси и на 2 от втория Саутхямптън.

„Червените дяволи” пък записаха първа загуба  от 4 мача насам, с което се сринаха до 9-о място с актив от 13 точки – на 4 от четвъртия в класирането на Премиършип Арсенал. Това е и най-лошият старт на Юнайтед от създаването на Премиър лийг през 1992 година.

4122319

Големият отсъстващ в състава на Манчестър Сити беше Давид Силва, като неговото място в стартовия състав беше поверено на Стеван Йоветич. Навас и Милнър действаха по крилата, а до Яя Туре се настани Фернандо. Демикелис пък беше другата изненада в състава, като той замени Монгала.

Луис Ван Гаал пък отново пренебрегна любимото си 3-5-2, като заложи на 4-ма в защита – Рохо, Смолинг, Валенсия и Люк Шоу. Фелайни и Блинд действаха в средата на терена, подпомагани от Ди Мария и Янузай, а Рууни се завърна до Ван Перси в нападение.

В самото начало на срещата гостите от "Олд Трафорд" упражниха висока преса, която се оказа доста успешна, най-вече заради липсата на Давид Силва в стартовия състав на Мануел Пелегрини. "Червените дяволи" стигнаха и до опасно положнеие още във 2', като Рохо засече добре центриране, но Харт спаси.

"Гражданите" отговориха с отличен извеждащ пас за Агуеро, който мина покрай Рохо и стреля силно от малък ъгъл, но Де Хеа нямаше проблем с отразяването на удара. В 9' пък Ван Перси свали топката отлично за Янузай, който стреля от 15 метра, но на метър встрани от вратата.

В 18' отново Агуеро беше близо до гол, след като Фернандо прати 50-метров пас за аржентинския ас. Той овладя между двама и нахлу в наказателното поле, но Де Хеа спаси. Минута по-късно атака отдясно на Сабалета позволи на Навас да нахлуе в наказателното поле. Той получи и стреля мощно, но Де Хеа спаси.

4122316

В същата минута Фернандо започна контраатака отляво и центрира отлично за останалия сам Агуеро, но отново испанският страж надделя в сблъсъка. Юнайтед отговори на предизвикателството с разбъркване пред вратата на Де Хеа след отлично центриране на Ди Мария, но Рууни, Ван Перси и Смолинг не успяха да нанесат категоричен удар.

След тази ситуация Смолинг си изкара глупав жълт картон, тъй като попречи на Харт да продължи играта. В 36' отново защитникът беше главно действащо лице, след като спъна грубо Милнър при контраатака на Сити и националният защитник беше изгонен с втори жълт картон. Последва центриране и опит на Компани да играе с топката, но капитанът на домакините остана под топката.

4122317

"Гражданите" натиснаха в опит да стигнат до гол още през първото полувреме, а Фелайни извърши нарушение срещу Агуеро в наказателното поле. Дузпа обаче не беше отсъдена, а с това приключиха и интересните положения за първото полувреме - 0:0.

След подновяването на играта Сити натисна здраво, а в 49' от Сабалета от 5 метра стреля в аут. Малко преди това Фелайни спря с ръка удар на Йоветич в наказателното поле, но съдийски сигнал не последва.

Нова тежка новина получи Ван Гаал малко след изтичането на 52'. При единоборство в половината на Юнайтед Маркос Рохо получи тежка контузия, като беше обездвижено неговото рамо. Това наложи принудителна смяна, а на терена се пови младия МакНеър. При центриране от корнер пък Блинд предизвика протести от страна на играчите на Сити, след като игра с ръка в наказателното поле, но Майкъл Оливър отново прецени, че няма наказателен удар.

4122313

Натискът на Сити обаче продължаваше и логично в 63' се стигна до първия гол в мача. Яя Туре пусна извеждащ пас за Клиши, а Ди Мария не успя да пресече. Левият бранител върна отлично за Агуеро, който с мощен удар преодоля Де Хеа и реализира 10-ия си гол за сезона във Висшата лига - 1:0.

В 74' едва не се стигна до втори гол във вратата на Де Хеа, след като Яя Туре отново пусна страхотен пас, но този път за Навас, който нахлу в наказателното поле и успя да стреля. За негово съжаление, топката срещна гредата.

4122314

Две минути по-късно "червените дяволи" не успяха да използват най-добрата си възможност в мача. Рууни проби през центъра отлично и след това пусна за Ван Перси. Ударът на холандския стрелец беше спрян, но той пусна за Ди Мария на 5 метра от вратата. Харт обаче беше на място и успя да отрази. Минута по-късно Фелайни беше намерен в наказателното поле, но ударът на играча с глава беше крайно разочароващ.

Фелайни получи още един шанс да стреля срещу вратата на Де Хеа, но отново прати топката в аут. В същото време при контраатака Джеко едва не направи 2:0, но Валенсия успя да му открадне топката. Яя Туре пък се отчете с голям пропуск в първата минута на продължението, след като с глава от 2 метра не успя да уцели вратата.

До края на срещата "червените дяволи" така и не застрашиха сериозно вратата на Харт и "небесносините" се поздравиха с 4-а поредна победа над градския съперник.