Малко не стигна на Григор Димитров да хвърли бомбата срещу Надал в Монте Карло

снимка: Guliver/Getty Images

Най-добрият български тенисист Григор Димитров остана на крачка от това да поднесе голямата изненада на Мастърса в Монте Карло, след като бе много близо до победа над осемкратния шампион Рафаел Надал, но малко не му достигна и той загуби в трисетов трилър - 2:6, 6:2, 4:6.

За защитаващия титлата си испанец пък това бе 45-та поредна победа на кортовете в Монако, като това бе едва седмият път, в който Рафа губи сет. Успехът на Надал срещу Гришо пък бе под номер 2 в досегашните им сблъсъци, след победата на турнира в Ротердам през 2009 г., когато българският талант отново изпоти Краля на клея, вземайки му сет.

Въпреки че отпадна от по-нататъшно участие в надпреварата, Гришо си тръгва от Монте Карло с високо вдигната глава. В дебютното си участие в Княжеството, той достигна до четвъртфиналите на турнир от подобен ранг за първи път в кариерата си, като преди това се поздрави и с втората си победа над тенисист от топ 10 (Янко Типсаревич) от 20 изиграни мача.

Освен това Димитров си осигури 63 000 евро от наградния фонд и 180 точки за ранглистата на ATP, бладодарение на които през следващата седмица хасковлията ще дебютира в топ 30 на света.

Следващият турнир, на който Григор е заявил участие, е този в Барселона, който започва само след 3 дни.

Гришо започна мача малко сковано срещу именития си противник, а Надал това и чакаше. Двамата си размениха по един гейм на старта, след което Рафа проби подаването на българина. Димитров поведе с 30:0, но за съжаление после допусна цели четири непредизвикани грешки, от които Надал не пропусна да се възползва, реализирайки първия пробив в мача.

Матадора от Майорка веднага затвърди пробива си и поведе с 3:1, а след това нова порция непредизвикани грешки на Григор му даде две възможности за нов пробив. Първата бе пропусната, но при втората нямаше прошка и Надал дръпна в резултата с 4:1.

Българинът видя, че няма какво да губи и заигра по-освободено, което му позволи да стигне до три поредни възможности за пробив при подаването на съперника си, след като в първите си два сервис гейма Надал не му бе дал нито точка. Защитаващият титлата си испанец отрази първите две, но при третата сбърка и така Гришо върна единия пробив за 4:2.

След това обаче Димитров не успя да го затвърди, а вместо това допусна да бъде пробит за трети път в сета, а после Надал нямаше проблеми при своето подаване и така затвори първата час с 6:2 за малко повече от половин час игра.

Гришо започна втория сет вихрено - с гейм на нула, но това не притесни осемкратния шампион, който също спечели уверено подаването си.

В първия сет Григор Димитров бе тенисистът, на който не му влизаше първия сервис, като българинът допускаше и сериозно количество непредизвикани грешки. Във втората част обаче процентите се изравниха и се видя, че дяволът не е толкова черен и Надал също може да греши.

Играта на Гришо също тръгна и той буквално правеше каквото си иска на корта, а някои от ударите му караха Надал да гледа невярващо. Стигна се до 3:2 за Димитров, след което той проби подаването на испанеца, повеждайки с 4:2.

Последва труден гейм за българина, но той все пак успя да затвърди пробива си, принуждавайки шампиона да сервира за оставане в сета. Рафа поведе с 40:0 и по всичко изглеждаше, че ще вземе гейма си, но не така мислеше Гришо, който с много характер успя отново да пробие Надал за втори път в сета - 6:2, вкарвайки мача в трета решителна част.

Последният сет започна с предимство на сервиращите, като двамата тенисисти печелеха подаванията си, но испанецът бе този, който вземаше по-трудно сервис геймовете си, а на моменти Григор го докарваше до отчаяние с невероятните си изпълнения.

Опитът на големия шампион обаче все пак си каза думата и той търпеливо изчака своя миг, за да нанесе удара си в деветия гейм, стигайки до решителен пробив за 5:4, а след това ръката му не трепна и Надал затвори сета с 6:4, а с това и мача.