Мали надигра Гана в малкия финал на Купата на Африка

Мали спечели с 2:0 сблъсъка за третото място в турнира за Купата на африканските нации срещу Гана и завършва надпреварата с гордо вдигната глава.

Резултатът бе открит през първото полувреме, след като в 23-ата минута удар на Кулибали не бе отразен адекватно от вратаря на Гана Куарси и Диабате отблизо бе точен при добавката.

Диабате вкара и втория гол в 78-ата минута, когато засече центриране отляво на Тамбура и фиксира крайното 2:0.

Успехът на Мали бе улеснен в 64-ата минута, когато Айзък Ворса си изкара глупав червен картон и остави Гана с човек по-малко на терена - „черните звезди" доиграха с десетима души и полуфинала срещу Замбия. Ворса пък удари в корема Гара Дембеле и напълно заслужено напусна преждевременно игра.

Бившият нападател на Левски игра до 86-ата минута и дори уцели гредата в 3-ата минута.

Така „орлите" печелят бронзовите медали в турнира, а за Гана остана поредно разочарование от загубен „малък финал", което се случва за четвърти път в историята на страната.

През първото полувреме не бяха създадени кой знае колко голови положения, но бе видно, че Мали е по-активният отбор и по-често търси пролуки в противниковата половина.

Гара Дембеле можеше да вкара ефектен гол още в 3-ата минута, когато пое топката на левия фланг и пробва центриране, което обаче кацна на горната греда и излезе в аут. Бившият нападател на Левски излезе на стрелкова позиция в 18-ата минута, но самоотвержен плонж на Пентсил му попречи да стреля опасно.

В 23-ата минута груба грешка на вратаря на Гана Куареси стана причина за гола на Мали - след подаване от корнер Кулибали стреля от ъгъла на наказателното поле, а стражът на „черните звезди" не можа да улови топката, въпреки че тя не бе пратена силно към него.

Диабате беше позициониран в малкия пенал и се възползва от подаръка, за да вкара кълбото в мрежата при добавката - 1:0 за Мали.

До края на полувремето Гана стигна до два по-опасни удара към вратаря на противника Сисоко, но Инкоом бе неточен, а Асамоа нацели право тялото на голкипъра.

След почивката „черните звезди" успяха да упражнят някакъв натиск, но той бе чисто инертен и се изразяваше най-вече в задържането на топката в противниковата половина, като тя биваше непрекъснато центрирана в наказателното поле.

Логично до положения пред вратата на Мали не се стигаше, а за капак в 64-ата минута бранителят Ворса си изкара глупав червен картон и трябваше да остави съотборниците си с човек по-малко на терена.

Той удари Дембеле с бутоните в корема и необмислената му постъпка му коства продължаване на срещата - за втори пореден важен мач Гана остава в намален състав.

Доминацията на Гана приключи именно в този момент - макар и да не създаваха положения, възпитаниците на Стеван Йованович вече разчитаха само на далечни удари, които не попадаха в целта.

Джордан Аю нацели сглобката на гредата в заключителните минути на мача, с което изчерпа опитите на Гана да направи загубата по-почетна.