Магьосникът Пирло доближи Юве до титлата

Шампионът Ювентус направи нова крачка към трета поредна титла в Серия А, след като днес "бианконерите" измъкнаха драматичен успех с 1:0 при визитата на Дженоа в мач от 28-ия кръг.

Единственият гол в срещата падна минута преди края на редовното време, когато вездесъщият Андреа Пирло попари трибуните с перфектно изпълнение на пряк-свободен удар. Двадесет минути преди това домакините пропуснаха и дузпа, след като изстрелът от бялата точка на Емануеле Калайо бе спасен от Джанлуиджи Буфон.

Така Юве записа пети пореден успех и общо 24-и от началото на сезона, откъсвайки се на цели 17 точки пред втория Рома. "Джалоросите" обаче са и с два мача по-малко от шампионите. Дженоа пък остава на 11-а позиция с 35 пункта на сметката си.

Антонио Конте не можеше да разчита на Андреа Бардзали и Карлос Тевес, които лекуваха контузии. Пабло Даниел Освалдо стартира в атака до Фернандо Йоренте, а Артуро Видал, Пол Погба и Андреа Пирло започнаха в защита. Стефан Лихтщайнер и Квадво Асамоа оперираха по фланговете.

Джан Пиеро Гасперини заложи на национала Алберто Джилардино в атака, а изключително активен в днешната вечер бе Андреа Бертолачи. Последният на няколко пъти бе близо до гол, но до такъв така и не се стигна.

Още в 5' Джузепе Скули опита да обстрелва Джиджи Буфон от дистанция, но ударът на нападателя бе неточен. В 12' Юве центрира опасно топката от статично положение, но разбъркването в наказателното поле на „грифоните“ не доведе до изстрел.

4073345

Постепенно се стигна до 20', когато попадение на Пабло Освалдо във вратата на Дженоа бе отменено. Дълго подаване на Андреа Пирло рикошира в тялото на Фернандо Йоренте, като топката се озова право в краката на Освалдо. Италианският национал технично преодоля вратаря на домакините Матиа Перин, но флагът на страничния рефер бе вдигнат във въздуха.

В 27' Дженоа осъществи прекрасна контраатака в половината на Юве, но Бертолачи не успя да завърши акцията, стреляйки неточно в аут.

Седем минути преди почивката Дженоа бе близо до първо попадение. Андреа Бертолачи засече топката с глава от непосредствена близост, но ударът на крилото не бе точен. Той претендираше и за дузпа, след като се стигна до контакт между него и Стефан Лихтщайнер.

4073346

Още в ответната атака се стигна до куриозна ситуация, след като втори гол на Пабло Освалдо бе отменен поради засада. Пол Погба открадна една топка в центъра на терена и напредна, извеждайки прекрасно с пета Пабло Освалдо. Нападателят отново копна топката зад Матиа Перин, но и този път страничният рефер развя флага. Този път обаче повторенията показаха, че съдийското решение в случая е грешно. Минута по-късно Пол Погба взе нещата в свои ръце и стреля силно с левия крак, но покрай страничната греда.

Грифоните“ стартираха силно втората част, а в 55' единствено Джанлуиджи Буфон спаси гостуващия шампион. За пореден път Андреа Бертолачи изкочи на стрелкова позиция, като този път той получи шанс да стреля от сериозна близост. Футболистът на Дженоа отправи силен удар по топката, но Буфон не трепна и съумя да спаси.

4073347

В 70' се стигна до дискусионна ситуация на „Луиджи Ферарис“, след като гостите имаха основания да претендират за дузпа в своя полза. Опит за центриране на Фернандо Йоренте срещна ръката на Антонели, но сигнал от страна на рефера не последва. Още в ответната атака обаче се стигна до дузпа в полза на Дженоа. Този път Артуро Видал игра с ръка, а за разлика от предходната ситуация, бялата точка бе посочена. Зад топката застана резервата Емануеле Калайо, но Джанлуиджи Буфон реагира страхотно и отрази изстрела му.

Малко по-късно Пол Погба отново се включи в атака, но изстрелът на французина след центриране на Андреа Пирло мина над напречната греда.

Развръзката настъпи минута преди края на редовното време, когато неповторимият Андреа Пирло смълча трибуните на „Луиджи Ферарис“. „Бианконерите“ получиха правото да изпълнят пряк-свободен удар пред вратата на домакините, а зад топката застана плеймейкърът с №21. Пирло стреля прецизно в горния ляв ъгъл на вратата и матира Матиа Перин за крайното 0:1.