"Лъвовете" се измъчиха срещу Австралия

Българският национален отбор по волейбол записа трудна победа с 3:2 (25:17 27:29 23:25 25:14 16:14) над Австралия в приятелска среща, изиграна днес пред около 500 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата.

След като вчерашната учебна игра между двата тима завърши при равенство 2:2, днес "лъвовете" все пак записаха успех, макар и в пет гейма.

За водения от Камило Плачи отбор това бе последна проверка преди предстоящите мачове със Сърбия от Световната лига. Мачовете на България с "плавите" ще бъдат изиграни на 7 и 8 юни в зала "Арена Армеец", София.

Българите взеха аванс в средата на първата част, като добри изяви на Тодор Скримов и Красимир Георгиев успяха да дадат аванс на България от 15:9 и 19:11, който беше задържан за крайното 25:17.

Втората част започна по същия начин, но този път в средата Австралия не позволи на нашите да се откъснат и успя да стопи пасива си от три точки от 10:13 до 13:13. Ситуацията се повтори при 21:19 след две силни атаки на Николай Николов, но гостите отново възстановиха паритета. Равенството се запази до 27:27, след което грешка на българската защита през центъра и атака на Томас Едгар по диагонала изравниха геймовете.

Устремът на австралийците продължи и по-нататък, като те влязоха на скорост в третия гейм, но нашите успяха да стигнат до равенство 15:15 и дори да излязат с 1 точка пред. Но гостите бързо обърнаха развоя на мача и при 23:20 вече си бяха осигурили успеха в този гейм.

Нашите бяха доста по-агресивни и концентрирани в четвъртия гейм, направиха няколко атаки със зрелищни забивки и след чудесната игра на Скримов, Милушев и Алексиев набързо дръпнаха със 7:2. Добрата атака на България продължи и скоро резултатът набъбна на 12:4 след атаки на Скримов, Алексиев и ас на Георгиев. След 21:10 логично частта приключи с 25:15.

Тайбрекът мина в доста обрати, като първото водачество беше за австралийците при 8:5, но нашите изравниха първо на 10:10 и след това на 14:14. Отлична блокада на Николай Николов и атака на Милушев обаче осигуриха успеха.

Състав на България:Добромир Димитров, Данаил Милушев, Тодор Скримов, Тодор Алексиев, Николай Николов, Красимир Георгиев, Теодор Салпаров-либеро