"Лъвовете" повалиха Китай в 5-сетова драма на "Хуберт Вагнер"

Мъжкият национален отбор на България записа втора победа международен турнир "Хуберт Вагнер", който се провежда в Краков и е част от подготовката на националите за предстоящото Световно първенство по волейбол, на което Полша също е домакин.

"Лъвовете" надделяха над състава на Китай в изключително оспорван и драматичен мач след успех с 3:2 (25:22, 22:25, 20:25, 25:17, 20:18).

Китайците не се дадоха до последно, спасявайки пет поредни мачбола в тайбрека, но в крайна сметка по-голямата класа на националите си каза думата и те измъкнаха мача след 20:18 в петата решителна част.

Това бе последен мач за волейболистите ни в надпреварата, като те си тръгват с актив от 2 победи - над Китай и домакините от Полша и загуба от олимпийския шампион Русия.

Възпитаниците на Пламен Константинов влязоха добре в мача, като в самото начало на гейма резултатът вървеше тока за точка, след което китайците дръпнаха с 6:4, но България имаше една точка преднина на първата техническа пауза - 8:7. Второто прекъсване в гейма дойде с точка преднина за азиатците (16:15), но след това националите  обърнаха до 17:16 след успешна атака през центъра на Теодор Тодоров. Китай на свой ред обърна до 18:17 след директна точка от сервис на Юан. В края на гейма обаче българите успяха да се откъснат, за да поведат с 1:0 след 25:22.

Втората част се разви като първата, но този път Китай успя да се откъсне в края на гейма и го спечели със същия резултат - 25:22, за да изравни.

В третия гейм Пламен Константинов предприе смяна с изваждането на Тодор Алексиев, за да даде шанс за изява на Мирослав Градинаров. Китай поведе с 2:1 след 25:20, но Градинаров остави доста добри впечатления с представянето си до края на мача.

Във втората и третата част в игра се появи и Данаил Милушев, като по този начин Пламен Константинов даваше почивка на основния ни диагонал Цветан Соколов. Цецо обаче се завърна на терена в четвъртата част и бе на линия в тайбрека, в който реализира няколко много важни точки.

Решителната пета част започна с преднина от 2:0 за “лъвовете”, увеличена на 6:3 след успешна атака на Градинаров, при което треньорът на Китай взе прекъсване. Това даде резултат и след това китайците успяха да стигнат до равенство при 7:7, а двата отбора смениха полетата при точка предимство за България 8:7.

После трикольорите дръпнаха с 9:7 и 10:8 след поредната “бомба” на Цветан Соколов. Нова безмилостна атака на Цецо донесе 11-ата точка за България, но силна игра на Китай и нов ас на Юан доведоха нещата до 11:11, при което Пламен Константинов поиска прекъсване.

България пропусна да поведе и беше наказана с пусната топка за 12:11, а след това Теодор Салпаров не успя да посрещне последвалия сервис и при 13:11 Константинов все второ прекъсване.

Соколов спря серията на азиатците за 13:12, а след това блок на Градинаров доведе до ново равенство - 13:13 и този път прекъсване за треньора на Китай.

Коварен сервис на Валентин Братоев позволи на “лъвовете” да поведат с 14:13 от контра, но националите не успяха да се възползват от първия си мачбол след грешка от сервис на Братоев. Цецо Соколов осигури втори мачбол за трикольорите, но след това и той сбърка сервиса за 15:5.

Третият мачбол дойде при 16:15 след нова атака на диагонала ни, но и този път китайците удържаха - 16:16. Последва нов мачбол за България и ново равенство - 17:17. “Лъвовете” стигнаха до пети пореден мачбол при 18:17, но азиатците за пети пореден път го спасиха. Соколов заби над китайската блокада за шестия ни мачбол, след което победата най-накрая дойде с точка от аут на китайски нападател.