"Лъвовете" отново не взеха гейм на шампиона Русия

снимка: fivb.org

Българският национален отбор по волейбол записа шеста поредна загуба през този сезон в Световната лига, след като оказа по-сериозна съпротива на шампиона от 2013-та Русия, но отново отстъпи с 0:3 гейма – 20:25, 21:25, 23:25.

Така двете ни гостувания в Сургут приключват с две поражения от „сборная“, която се откъсна пред „лъвовете“ на трета позиция в класирането с актив от 8 точки, докато нашите трикольори остават последни с 2 пункта. САЩ победи Сърбия с 3:2 (25:22, 25:12, 26:28, 23:25, 15:13) във втория мач помежду им и вече има 15 точки на първото място, като „плавите“ са втори с 11.

Днешният двубой между Русия и България бе под номер 16 в Световната лига, като руснаците вече имат 12 победи над „лъвовете“, които само веднъж в последните девет мача са побеждавали съперника си.

България не можа да прекрати най-слабия си старт в Световната лига в историята – шест последователни загуби и общо девет, когато се прибавят и пораженията в последните три мача от 2013-та година.

Селекционерът на България Камило Плачи даде шанс на същия състав от вчера, като отново заложи на разпределителя на Марек Добромир Димитров и 19-годишния център на ЦСКА Красимир Георгиев.

Диагоналът Цветан Соколов отново бе най-резултатен за българите с 15 точки – 13 атаки и 2 аса, а капитанът Тодор Алексиев и другият посрещач Тодор Скримов приключиха с по 10 точки. Центърът Виктор Йосифов заби цели 6 блокади (общо 9 точки) и бе с основна заслуга България да направи повече успешни отигравания с този компонент от съперника си – 9 срещу 4.

Руснаците обаче ни превъзхождаха отново на сервис и Дмитрий Мусерски направи 4 аса, като общо завърши с 15 точки двубоя като топ реализатор. Николай Павлов добави 12 пункта, а Денис Бирюков се отчете с 9.

Първи гейм

Лъвовете“ започнаха силно на блокада и Красимир Георгиев веднъж и Виктор Йосифов на два пъти спряха атаките на Николай Павлов и Денис Бирюков. Цветан Соколов изпълни два добри сервиса, фалцирайки топката, но Тодор Скримов прати атаките в аут. След грешка от начален удар на руснаците обаче България се оттегли на първия интервал с точка аванс.

След прекъсването обаче сервисът на Дмитрий Мусерски затрудни националите ни и това даде възможност на съперника да дръпне в резултата с 14:11. Скримов и Соколов определено не успяваха да намерят правилния начин за завършване на отиграванията ни и логично пасивът от три точки се запази на втория интервал. Единственият позитив от двубоя до момента бе флот сервисът с отскок на Красимир Георгиев, който затрудняваше посрещането на Русия.

Освен на Мусерски, атаките на Павлов, Бирюков и Апаликов създаваха проблеми за "лъвовете". При 23:18 Плачи извади капитана Алексиев и вкара на мястото му Николай Пенчев, но и подобни рокади не можаха да попречат на домакините да спечелят първия гейм с 25:20.

Втори гейм

Българите бяха малко по-концентрирани и обнадеждени в началото на втория гейм и опитаха да променят поведението си, независимо от негативния резултат в мача. Цветан Соколов направи хубава серия от начален удар след първия интервал, като записа два аса и позволи на блокадата да осигури преднина на "лъвовете" от 12:8.

За съжаление, руснаците сравнително бързо и без твърде много усилия успяха да стопят 75% от аванса ни. Разиграванията на домакините постепенно върнаха солидността и организацията си, с което "сборная" изравни 14:14 след мощна атака на Мусерски.

Големият проблем на българите в днешния двубой бяха неуспешните нападения на посрещачите и диагонала. Заради тях главно нашите не само не успяха да запазят аванса си в средата на гейма, но и да осъществят обрат след това. Руснаците без напрежение използваха атаките на Мусерски, а с дълга серия на Павлов от сервис си осигуриха спечелване и на втория гейм - 25:21.

Трети гейм

Ентусиазмът с българския лагер се завърна в началото на третата част и за първи път в мачовете с Русия успяхме да изградим солидна преднина от 8:3 на първия интервал. За съжаление, силният сервис на Мусерски стопи три точки от аванса ни, а с включването на Тарас Хтей руснаците отново намериха силна фигура за завършване на атаките. Негови успешни отигравания доведоха резулата до равенство - 9:9.

Соколов и Алексиев продължиха да поддържат високо ниво и благодарение на подема в представянето им се оттеглихме на втора почивка при 16:14 в наша полза. Отново бомбеният сервис на Мусерски обаче се притече на помощ на домакините и им позволи да изравнят за пореден път - 16:16.

За да заздрави посрещането в заключителните мигове на гейма, Плачи отново замени Алексиев с Пенчев. Играчът на полския Решовия обаче не можа да внесе нужното спокойствие, тъй като първите му отигравания бяха разконцентрирани и Русия пое инициативата в резултата.

В заключителните разигравания обаче не можахме да стопим пасива си в резултата, като след сервис в аут на Георги Сеганов мачът приключи след 25:23 в третия гейм.