"Лъвовете" отново газят, вече са на 1/2-финал в Баку

снимка: cev.lu

Националният отбор по волейбол на България под ръководството на Николай Желязков срази с 3:1 Турция и се класира на полуфинал на Европейските олимпийски игри в Баку.

„Лъвовете“ продължиха великолепното си представяне на експерименталния турнир в столицата на Азербайджан и се вредиха сред топ 4 отборите на волейболния турнир.

На 1/2-финал в петък, 26 юни, националите ще мерят сили с Полша, която спечели с 3:0 срещата си със Словакия.

В състава на Желязков личаха имената на Георги Братоев, Валентин Братоев, Жани Желязков, Тодор Алексиев, Николай Николов, Светослав Гоцев и либеро Мартин Божилов.

Именно Алексиев завърши срещата като топ реализатор с 18 точки (17 от атака), а Николай Николов блесна с 13 пункта, 5 от които при блокада. Валентин Братоев също игра на висота и също добави 13 точки за „лъвовете“, докато брат му и разпределител Георги Братоев се отличи с два аса.

4143814

Статистиката е от официалния сайт на CEV, където погрешно е записан като треньор Пламен Константинов, който е начело на отбора, участващ в Световната лига

Турците започнаха по-уверено срещата, докато волейболистите ни направиха много грешки от начален удар. Съперникът ни успя да поведе с 8:4, но в последствие момчетата на Ники Желязков съумяха да изравнят за 9:9. След много оспорвани разигравания тимът на Турция дръпна с няколко точки в края, като дори имаше и три геймбола. Те обаче бяха спасени и резултатът стана 24:24. Тогава обаче Алексиев и компания допуснаха 2 безответни точки и Турция затвори гейма с 26:24.

Отборът ни започна колебливо и втората част. Тогава обаче на сервис застана Георги Братоев и след силни начални удари поведохме с 8:6. При второто техническо прекъсване пък преднината на тима ни стигна 5 т. През този втори гейм в игра на мястото на Желязков влезе Велизар Чернокожев. Осигурили си комфортна преднина, волейболистите ни почти безпроблемно изравниха резултата след 25:19. Това внесе увереност в действията на нашите и те диктуваха играта в третия гейм. Постепенно натрупаната преднина от тима ни достигна 7 т. Краят на частта пък дойде при резултат 25:17 за отбора на Ники Желязков.

4143818

Турците съвсем се предадоха в четвъртия гейм, като почти всички опити за атака бяха спирани от волейболистите ни. В средата на гейма обаче това се промени и преднината на нашите беше стопена. Стигна се до 17:17. В последните разигравания обаче бяхме по-концентрираният отбор и затворихме мача с 25:20.