"Лъвовете" надиграха Германия с 3:1 гейма в Бремен

снимка: fivb.org

България записа победа с 3:1 (26:24, 25:22, 20:25, 25:23) гейма над Германия като гост в среща от група B на Световната лига. По този начин българите си гарантираха второто място в групата и ще очакват по-спокойно двубоите с Русия и Япония във Варна. Радостин Стойчев заложи на състав Андрей Жеков, Матей Казийски, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев, Цветан Соколов и Владислав Иванов (либеро).

След вчерашната драматична загуба българите започнаха перфектно двубоя и поведоха с 2:0 гейма, като търсеха чиста победа, но бундестима взе третия гейм. Тогава българите показаха класа в четвъртата част и спечелиха мача без проблеми.

Цецо Соколов отново бе най-резултатен в двубоя със своите 26 точки. Матей Казийски добави още 15. Теодор Тодоров записа 9 точки. Тодор Алексиев (8), а Виктор Йосифов (7). От немския тим най-добър бе Йохен Шопс, който реализира 16 точки. Щефан Хубнер и Роберт Кром добавиха по 14 и 13 точки.

България заема второто мястов група B с актив от 13 точки. Немците са с осем точки, докато Русия е безпогрешна на първо място с 24 точки. Япония има само три пункта.

В първият гейм Германия поведе с 3:0, но българите съумяха да обърнат с много добра игра за 4:3, което подсказа, че в днешният двубой няма да се даваме лесно на немците. Веднага след това Раул Лозано взе прекъсване. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за България. След добра игра от сервиз на Андрей Жеков поведохме с 10:8 и продължихме за 16:13. Теодор Тодоров с перфектен ас направи 17:13, и българите затвърдиха преднината си за 20:15. Бундестима обаче не се предаде и стигна до 2 точки разлика за 22:20. Стойчев взе прекъсване, но немците изравниха за 24:24. След атака на Йосифов и контра на Соколов взехме гейма с 26:24

Вторият сет започна точка за точка до 5:5. Цецо Соколов отново показа много добра игра и поведохме с 8:6. Играта отново се изравни за 10:10, но след аут на Хюбнер взехме преднина за 16:15. Резултата се движеше така до 18:18. Тогава българите дръпнаха с 21:18 след грешка на Кром, блокада на Казийски и добра атака на Соколов. До края българите нямаха проблеми и спечелиха с 25:22.

Третият гейм започна равностойно, но немците поведоха в първото техническо прекъсване с 8:5 и продължиха до 9:5. С добра атака на Шопс немците продължиха да водят с 15:10. След атака на влезелия като резерва Пенчев и ас на Соколов българите намалиха до 15:12. След това обаче след грешки на българите домакините дръпнаха с 18:12.

Нашите обаче се върнаха в играта с добра игра на блокада от Теодор Тодоров и Виктор Йосифов и намалихме разликата на 19:16 за немците, където Раул Лозано веднага поиска прекъсване. Немците успяха отново да поведат с пет точки след грешка в атака на Соколов и 21:16. След това в игра се появи Дани Милушев, който замести Соколов. След две атаки на Казийски нашите стигнаха до 20:23. Добрият сервиз на Казийски продължи и след дълго разиграване немците пратиха топката в аут, но финландския главен съдия посочи полето и Германия поведе с 24:20 и спечели частта с 25:20.

Българите започнаха по уверено четвъртият гейм и след атака на Казийски поведохме с 3:1. С технична и много добра игра българите се добраха до 8:3. Немците обаче бяха по-концентрирани след техническото прекъсване и съкратиха преднината на 8:6. Казийски със силен сервиз и технична игра на младока Пенчев възстановихме разликата и поведохме с 13:7.

На второто техническо прекъсване продължихме да водим с 16:11. Българите гледаха да не се отпускат, за да не се стигне до тайбрек, но немците намалиха до 17:19. С добра блокада на Тодоров отново поведохме с три точки. След атака на Казийски се стигна до 22:19 за българите. Отново бундестима не се отказваше и върна две точки за 22:21, но последва техен сервиз в аут за 23:21. С чудесна атака на Казийски българите стигнаха до мачбол за 24:23. Цецо Соколов донесе победата за 25:23.

Следващите двубои на България са срещу Япония в събота и неделя.