"Лъвиците" разбиха Азербайджан за финал на Световното

Женският национален отбор на България завърши по великолепен начин участието си на световното първенство по волейбол в Япония. Националките ни, водени от Иван Петков надиграха Азербайджан с 3:0 (25:19, 25:20, 25:20) в последния си мач от група F в Осака, от втората фаза на мондиала.

С това родните "лъвици" записаха четвърта победа на турнира, като приключиха на шесто място в групата, с четири успеха, пет загуби и актив от 11 точки. България може да запази тази позиция, ако по-късно днес Турция победи Тайланд. По този начин тимът ще раздели 11/12-о място в крайното класиране. Азербайджан пък остана на последното място в групата с едва 2 победи, 7 загуби и 6 точки, като ще завърши на 15/16-о място в крайното класиране на шампионата на планетата.

Волейболистките ни показаха "лъвско" представяне в този последен мач от световното, като с решителност и огромен хъс прегазиха съперничките в три гейма. Във втората част нашите поведоха с 8:2 и 14:4, като показаха как трябва да се играе за победа. До края българските момичета не позволиха противодействие от азерките и спечелиха крайната победа за 80 минути игра.

С най-голям актив за успеха на България бе Мирослава Паскова с 13 точки (3 блока, 3 аса и 39% ефективност в атака). Христина Русева завърши с 11 точки (3 блока, 1 ас и 67% ефективност в атака) а Нася Димитрова приключи с 11 точки (2 аса и 53% ефективност в атака). Най-резултатна за Азербайджан бе Полина Рахимова, която приключи  с 16 точки.