"Лъвиците" отново не простиха на Турция

снимка: cev.lu

Женският национален отбор на България постигна шеста поредна победа в Европейската лига по волейбол, след като срази с 3:0 домакините от Турция - 25:13, 25:23 и 25:22.

Така възпитаничките на Марчело Абонданца постигнаха впечатляваща шеста поредна победа и оглавяват безапелационно класирането в Група Б с 18 точки. Освен това, успехът е още по-сладък, защото бе извоюван в зала „Ататюрк" в Измир.

„Лъвиците" са загубили само 2 гейма в шестте изиграни срещи до момента, като втори в класирането е Франция с 9 точки след 3 победи и 3 загуби. Турция е на трета позиция със същия актив, но по-слаба геймова разлика - 10:10 срещу 12:11 за французойките. Последен е аутсайдерът Швейцария с шест поражения и само 1 спечелен гейм.

Третият мини-турнир от Европейската лига ще се проведе в Швейцария, в град Фрибург.

Най-резултатна за българките стана Доби Рабаджиева с 15 точки, а 12 записа Страшимира Филипова, докато Елица Василева се отчете с 11. Цветелина Заркова вкара 9, Емилия Николова - 8, а Диана Ненова - 3.

Първият гейм изцяло се разви по вкуса на българките, които имаха смазващо предимство още на второто техническо прекъсване - 16:8. Невероятната ни игра на блокадата ни осигури комфортно приключване на гейма, като разликата стана още по-изразителна в наша полза - 25:13.

Втората част бе по-равностойна и бе изпълнена с повече обрати - „лъвиците" ни обърнаха от 1:3 до 8:5 преди първия интервал, но след това настъпи спад в нападението ни. Грешките позволиха на домакинките да намалят резултата до 16:14, въпреки че имахме предимство от 14:11.

В крайна сметка мачът вървеше точка за точка до преминаването на границата от 20 пункта, но атака на Филипова, блок на Ненова и технично нападение на Рабаджиева донесоха успех на България за 25:23.

Съперничките на нашите момичета показаха зъби и в третия гейм, в който поведоха с 10:5, но треньорът Марчело Абонданца направи смяна - Каракашева на мястото на Василева. Посрещането ни се стабилизира след този ход и добрите атаки на Рабаджиева донесоха предимство за българките - 16:14.

Блокадата на туркините им позволи да изравнят резултата при 20:20, но самите те допускаха неточности в нападение, от което се възползва и Рабаджиева, за да донесе победата на България при 25:22 и 3:0 гейма.