"Лъвчетата" в топ 12 на Стария континент

снимка: fibaeurope.com

Българският национален отбор по баскетбол до 18-годишна възраст продължава да прави фурор на Европейското първенство Дивизия А, провеждащо се в Латвия и Литва.

„Лъвчетата" на Петко Делев записаха нов уникален успех, след като в началото на турнира победиха Турция, а днес спечелиха и срещу единия от домакините - Латвия, с 69:58.

По този начин България запазва своето място в елита и догодина, а освен това Александър Везенков, Денислав Вутев и компания спечелиха групата и продължават напред сред 12-те най-добри отбори на Стария континент.

18-годишните младежи започнаха много силно първата част и от самото начало започнаха да трупат аванс, който стигна 6 точки при 6:12, но все пак домакините успяха да съкратят пасива си и да намалят до 16:18. Вторите 10 минути обаче бяха много силни, като разликата постоянно растеше, а в самия край стигна до 12 точки, след като „лъвчетата" позволиха на Латвия да вкара едва 13 точки - 29:41.

Второто полувреме започна с нова доминация на България, след като разликата набъбна до 21 точки след силна точкова серия. По стар български навик обаче момчетата на Петко Делев решиха, че са си свършили работата, а домакините намалиха до 13 точки пасива си - 41:54.

Все пак домакинският натиск в края на мача не даде нужни ефект, като българските баскетболисти успяваха да поддържат на дистанция своя съперник и в крайна сметка да спечелят с 11 точки разлика - 58:69.

Юношата на спасения от финансов колапс Черно море Денислав Вутев беше най-резултатен в срещата със своите 18 точки, а неговият съотборник при варненци Ники Стоянов наниза 13, добавяйки 5 борби и 4 асистенции. Сашо Везенков пък завърши с 9, но към тях добави 11 борби.

Така с 2 победи (над Турция и Латвия) и 1 загуба (от Франция) националите ни спечелиха група С, а в следващата фаза може да се класира в топ 8, ако съумее да спечели поне един двубой.