"Лъвчетата" тръгнаха към СП в Бразилия с чиста победа над Франция

снимка: cev.lu

Националният отбор на България за юноши старша възраст започна успешно квалификационния турнир за Световно първенство 2011. Пред почти пълни трибуни в столичната зала "Христо Ботев" младите Лъвове на Николай Желязков и Георги Петров се наложиха над един от основните си конкуренти за световната виза - Франция, с 3:0 (28:26, 25:23, 25:18).

Двубоят бе изключително напрегнат като нашите момчета затвориха първите две части на срещата само с 2 точки разлика. В края на първия гейм Жани Желязков направи решителна блокада и така "лъвчетата" затвориха частта. След трудния ни успех и във втората част гостите сякаш се пречупиха и през третия гейм родните национали диктуваха случващото се на полето, стигайки до 25:18 в своя полза.

Така вицешампионите на Европа взеха важна победа и стартираха по отличен начин квалификационния турнир пред родна публика. В първия мач за деня от нашата група Полша разгроми Дания с 3:0 (25:19, 25:14, 25:15) и поведе в класирането. Утре националите ни почиват, а в петък от 19:00 б.в. излизат срещу Дания. Петият тим в квалификацията е Румъния. Само победителят от турнира в София ще спечели право на участие на шампионата на планетата в Бразилия през август.

Най-резултатен за родния тим стана посрещачът Николай Пенчев, който се отличи с 16 точки. Диагоналът Жани Желязков също бе на ниво и добави 10 пункта. Центърът Венцислав Рагин пък бе господар при мрежата и завърши с 8 точки. За Франция най-резултатен с 15 бе Микаел Акамбрей, а 14 пункта за гостите добави Станислас Рабилие, но усилята им не се оказаха достатъчни и така "петлите" преклониха глава пред "лъвовете".