"Лъвчетата" се пребориха за 13-тото място на Световното в Рио

снимка: fivb.org

Българският младежки национален отбор по волейбол завърши с победа участието си на Световното първенство в Бразилия. "Лъвчетатата" се наложиха категорично с 3:0 (25:15, 25:22, 25:17) над Тунис и по този начин завършиха на 13-а позиция в крайното класиране на Мондиала. Активът на нашите от гастрола в Южна Америка пък е три победи и пет поражения.

Наставникът на българския национален отбор направи една промяна в стартовия си състав в сравнение с мача срещу Египет вчера и на полето се появи Пламен Драгиев на мястото на Златан Йорданов.

Българите започнаха срещата концентрирано и благодарение на висока ефективност в нападение поведоха със 7:2. Преднината на нашите се запази до 16:9 и до 18:12. С подобен аванс Лъвчетата нямаха проблем да затворят гейма с комфортна преднина. Последната точка пък дойде след блок-аут на Жани Желязков.

Във втория гейм Тунис вече бе далеч по-равностоен съперник на българите и въпреки че отстъпваше със съществена разлика на първата и втората техническа пауза при 5:8 и 11:16, съумя да изравни при 18:18. Последваха равностойни минути до 20:20, след което нашите влязоха в решителните разигравания с аванс от две точки при 22:20, благодарение на атака на Венци Трифонов и блок да Добромир Димитров. Това бе необходимото условие увереността да не бъде изгубена в българските редици и момчетата на Николай Желязков заслужено поведоха с 2:0.

В третата част резултатът се движеше точка за точка до 12:12, като Тунис дори бе напред при 11:10. Тук нашите се отскубнаха с три точки за 16:13, а след това и с още четири при 20:14. Тонусът в играта на съперника ни се загуби напълно и Лъвчетата просто завършиха срещата.