"Лъвчетата" продължават негативната си серия на Световното

снимка: fivb.org

Българският национален отбор по волейбол за младежи продължава неубедителното си представяне на Световното първенство в Бразилия. Възпитаниците на Николай Желязков допуснаха четвърто поредно поражение и все още не са се поздравили с успех в надпреварата.

След загубите от САЩ, Япония и Бразилия в предварителните групи, „лъвчетата" отстъпиха с 1:3 (23:25, 19:25, 25:22, 23:25) и от далеч по-непретенциозния тим на Белгия в потока за разпределение на местата от 9-то до 16-то. В другия мач от групата Германия победи Пуерто Рико със същия резултат и дели първото място с белгийците.

„Лъвчетата" допуснаха цели 35 грешки за сметка на 20-те на съперника си и това наклони везните в полза на белгийците в решителните моменти на мача.

Българите започнаха срещата убедително и бързо поведоха с 8:3. Петте точки аванс обаче бяха заличени още преди втората техническа пауза, а отборът, който се откъсна напред след 20-тата точка, макар и само с два пункта, бе белгийският. Българите не успяха да наваксат крехкото си изоставане и предадоха първия гейм.

Белгийците продължиха натиска си и във втората част, а притеснението на „лъвчетата" от негативния развой на мача им попречи да бъдат равностойни на съперника си. Развитието на гейма бе предрешено до второто техническо прекъсване, когато Белгия поведе с осем точки за 16:8. В този момент Ники Желязков реши да експериментира със състава и пусна три резерви в лицето на Добромир Димитров, Петър Каракашев и Павел Душков, но те успяха само да намалят пасива на отбора с няколко точки до края на частта.

Българите започнаха преобразено третия гейм, поведоха с 8:4, но отново позволиха на Белгия да стопи преднината им при 12:11. За щастие „лъвчетета" продължиха успешната си игра и във втората част на гейма, отново излязоха с 4 точки напред в резултата и записаха първи гейм в сметката си за двубоя.

Финалът на четвъртата, оказала се решителна, част бе напрегнат, като и двата тима имаха своите шансове да я спечелят. Белгия поведе с 20:16 и вече предвкусваше успеха, но българите взеха своето и изравниха на 21-вата точка. Това обаче не притесни победителите, те спечелиха следващите три разигравания и не оставиха шанс на младите ни волейболисти да се преборят за тайбрек в срещата.

Николай Пенчев беше най-резултатен за "трикольорите" с 18 точки. Възстановилият се от контузия Златан Йорданов завърши с 14 точки, а Жани Желязков добави 13. Следващият мач на „лъвчетата" е късно тази нощ срещу тима на Пуерто Рико.