Лукойл Академик изнесе баскет лекция на Спартак (Плевен)

снимка: lap.bg

Шампионът на България Лукойл Академик постигна категорична победа със 104:71 (25:19, 25:27, 30:11, 24:14) над Спартак като домакин. Така тимът на Тони Дечев продължава да бъде еднолично начело в класирането след мачовете от 15-ия кръг на Националната баскетболна лига с актив от 12 победи и само 2 загуби.

"Студентите" срещнаха затруднения само през първото полувреме, което приключи при разултат 50:46 в тяхна полза, но със много силна игра след почивката убиха интригата още преди началото на последната четвърт. Христо Захариев бе над всички за победителите с 23 точки, а Джером Бийн прибави 15. За тима на Спартак, който по-рано през сезона победи Лукойл в Плевен, Димитър Маринчески реализира 26 точки. Изненадата на кръга поднесе тимът на Рилски спортист, който надигра Берое Стара Загора със 101:85 (25:23, 19:26, 32:16, 25:20).

В Самоков домакините изостава след първите две четвърти, но след 32:16 в третата успяха да се доберат до седмата си победа за сезона. Еван Бруинсма вкара 21 точки за "Рилецо", докато за Берое Тихомир Желев отбеляза 22. С 21 и 12 асистенции точки на Оскар Белфийлд Академик Бултекс победи в Пловдив гостуващия Ямбол с 87:78 (21:17, 19:22, 21:20, 26:19).

Срещата се реши в последната четвърт, когато освен Белфийлд се разиграха още Васил Александров, Джордан Семпъл и новото попълнение Димитър Димитров, завършили съответно с 15, 15 и 14 точки. За Ямбол Венцислав Петков реализира 29 точки и направи 6 асистенции.

В последния мач от кръга Балкан победи Левски със 75:63 (26:16, 20:20, 16:7, 13:20). В Ботевград домакините направиха разлика от 10 точки още първата четвърт и това им позволи да не допуснат притеснения срещу младия отбор на "сините". Михайло Секулович вкара 19 точки за Балкан, а за Левски с 18 завърши капитанът Павел Иванов.