Лукойл Академик изигра страхотен мач срещу титаните от Барселона Регал (снимки)

Хегемонът в българския баскетбол Лукойл Академик изнесе великолепна продукция и заслужи уважение и аплодисменти за сърцата си игра срещу европейското величие Барселона Регал.

На международния турнир "Лукойл Екто спорт" в столичната зала „Арена Армеец" 10-кратният пореден шампион на България отстъпи изключително достойно с 69:71 на полуфиналиста от миналото издание на Евролигата.

Въпреки ниската резултатност в първата половина на срещата, последните 20 минути бяха изиграни във високо темпо и зрителите в залата (които никак не бяха много) видяха отигравания от висша класа.

В крайна сметка 2.5 секунди преди края най-добрият в българския отбор Тодор Стойков имаше шанс да вкара мача в продълженията при 66:69, но изпусна от тройката. В последствие Барса Регал увеличи актива си, а Брендън Хийт с фамозен изстрел почти от центъра фиксира крайното 69:71.

Стойков не бе единственият заслужаващ да бъде отличен в състава на българите - Веселин Веселинов, Павел Маринов и Божидар Аврамов накараха публиката да се изправя на крака много често, особено в последната четвърт.

За гостите отлично включване направи „Австралийският Шак" Нейтън Джауай, който на няколко пъти разтърси коша с мощните си забивки. Той завърши като топреализатор с 21 пункта за каталунците. Плеймейкърът Марселиньо Уертас блесна с пробивите си между няколко души и всъщност направи разликата в края с решителните си точки в полза на Барса.

Така баскетболистите на Лукойл могат спокойно да гледат напред към сезона, защото изиграха много стойностен мач срещу противник, който изглежда от друга галактика в спорта.

За Лукойл Академик започнаха Брендън Хийт, Тенчо Банев, Тодор Стойков, Девин Грийн, Мохамед Абукар.

За Барселона в игра първоначално влязоха Марселиньо Уертас, Джо Ингълс, Анте Томич, Пит Майкъл и Еразем Лорбек.

На пейката за каталунците бяха оставени част от звездите - Хуан Карлос Наваро, Виктор Сада и Шарунас Ясикевичус.

Марио Хезоня беше напълно отписан от участие в срещата, а само броени минути преди началото ѝ стана ясно, че и Наваро няма да облича екипа. Той не загряваше със съотборниците си и остана в залата само за да гледа срещата. За него е ясно, че страда от стара травма, която го тормозеше още на Олимпиадата в Лондон.

Първа четвърт

Мачът започна в доста ниско темпо и в първите 3:30 минути двата тима си бяха отбелязали само по един кош. Публиката в залата се активизира и започна да аплодира българския състав чак към средата на първата четвърт, когато Брендън Хийт и Тенчо Банев комбинираха атрактивно под коша, за да си спечелят фаул и съответно два наказателни изстрела. Банев вкара един от тях и така Лукойл поведе с 5:4.

Заключителната половина на частта се оказа много по-изпълнена със събития, като Лукойл успяваше да задържи водачеството си в резултата при 12:10. 120 секунди преди края новият американец Грийн провали перспективна атака с неособено прецизен пас вляво. С включването на Веселин Веселинов от пейката Лукойл успя да завърши още едно успешно нападение, за да се оттегли с преднина 15:12 на първата почивка.

Статистиката от първите 10 минути показваше, че Барселога Регал е отбелязал само 4 от 17 стрелби и има неуспех при всичките си 5 опита от тройката. За сравнение българите бяха стреляли 14 пъти, но реализираха в 6 случая, както и успяха да материализират единствения си опит от зоната за 3 точки.

Втора четвърт

През вторите 10 минути треньорът на каталунците Шави Паскуал вкара в игра Ясикевичус, а отборът му от самото начало демонстрира по-висока мобилизация и водеше с 6:2 точки след първите 5 минути.

За съжаление на домакините Божидар Аврамов и Тодор Стойков нямаха успех при опитите си от зоната на тройката, но иначе защитата на Лукойл се държеше на ниво пред акциите на Барса Регал. Почти неусетно, без голям разход на енергия обаче, гостите поведоха с 24:17, след като Лукойл не можа да се възползва от 4-5 поредни нападения.

От тройката все пак Абукар заличи част от пасива ни, но невнимание в защита позволи на „блауграна" да поддържа комфортен аванс. 30 секунди преди края на полувремето Стойков вкара с отличен удар от тройката и направи резултата 23:27. Малко след това обаче Джо Ингълс след добра атака на каталунците отново се разписа, за да затвърди предимството на Барса в тази част - 24:29 в крайна сметка.

Трета четвърт

„Австралийският шак" Джауай продължаваше да създава проблеми за Лукойл, като само още 120 секунди му трябваха да прибави още две към 8-те точки в актива си. Атрактивният център спокойно изработи фаул и вкара, за да изведе тима си до преднина от 34:23. Абукар обаче върна честта на домакините с красиво изпълнение от тройката, а малко по-късно Тенчо Банев пресече подаване под коша към Джауай.

Тъкмо когато разликата се стопи до 6 точки, великолепен пас на Пийт Микеал към Джауай даде шанс на центъра необезпокояван да отскочи и да забие атрактивно. Последва още едно впечатляващо отиграване в атака за гостите, но и Абукар бе на висота с екипа на Лукойл, за да направи 34:38 и да предизвика пауза в лагера на Барса Регал 5 минути преди края.

След като минаха границата от 30% при стрелбата си и си размениха 19 точки, двата тима сякаш върнаха газта до края на третата четвърт, макар ситуацията да се нравеше на Лукойл, защото българският шампион изоставаше само с 3 пункта при 35:35.

Великолепна солова акция на Павел Маринов доведе резултата дори до 37:38 за удоволствие на позаспалите фенове в „Арена Армеец". Барселона се посъвзе и реши да нарушава традицията да поддържа слаб процент в атака, като Джауай отново избухна под коша с две последователни забивки. Мохамед отговори с прекрасен изстрел от тройката, с което резултатът бе фиксиран на 43:47.

Последна четвърт

Въпреки ниската резултатност на двубоя като цяло, зрителите станаха свидетели на няколко атрактивни отигравания от страна и на двата тима. Барселона Регал демонстрираше въображение при комбинациите си, а Джауай смени забивките с елегантно поднасяне 7 минути преди края.

Изумителни четири поредни атаку на Лукойл обаче доведоха до пълен обрат в резултата - 54:53 след страхотни атаки на Павел Маринов, Божидар Аврамов и Веселин Веселинов. Тодор Стойков също се включи в последните 6 минути на мача не само с отлична защита, но и много мъдри действия в нападение, които му донесоха увеличаване на точковия актив до 12.

Този път Барселона беше в положение на пълна мъгла в атака - три поредни нападения на каталунците не завършваха с кош, а българите обираха борбите в собственото си подкошие. Дерил Уоткинс оправда присъствието си на полето с три последователни преборвания за топката под коша на гостите, за да отбележи в крайна сметка за 58:53 - най-голямата преднина в полза на Лукойл!

Само в рамките на 80 секунди Барса Регал обърна набързо хода на събитията, благодарение на активизацията на Си Джей Уолъс, но дори при 58:60 Лукойл все още водеше с 15:14 в частта. В последствие гостите поведоха с 60:64, но Стойков си изработи три възможности за стрелба от наказателната линия, които изпълни перфектно - 63:64.

Уертас обаче не можеше да бъде спрян при пробивите си през няколко играчи на Лукойл - в петте си опита 1 минута преди края имаше стопроцентов успех и той правеше разликата между двата тима в заключителните мигове от срещата.

Накрая Стойков не можа да прати мача в продължения с пропуск от тройката  при 66:69, а фамозен изстрел почти от центъра на Хийт все пак фиксира крайното 69:71.