Лудост в Дортмунд! Четири гола на Левандовски довършиха испанския футбол (ВИДЕО И СНИМКИ)

Само 24 часа след като Байерн Мюнхен шокира футболна Европа и разгроми с 4:0 досегашния хегемон на континента Барселона, доминацията на германския футбол над испанския продължи с пълна пара и на "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд.

Неочаквано, шокиращо и спиращо дъха, Борусия Дортмунд на Юрген Клоп разгроми с 4:1 Реал Мадрид на Жозе Моуриньо в първи 1/2-финал от Шампионската лига, изправяйки "кралския клуб" пред огромно предизвикателство в преследването на т.нар. "Ла Десима" - европейска корона №10.

Големият герой на вечерта се казва Роберт Левандовски, който отбеляза всичките четири гола в мрежата на Диего Лопес. Попадението за гостите бе дело на Кристиано Роналдо, а на почивката резултатът бе повече от добър за Реал Мадрид - 1:1. През втората част обаче "жълто-черните" помляха именития си съперник, изигравайки един от най-великите мачове в историята си.

Така Реал Мадрид има нужда от чудо на своя "Сантяго Бернабеу" след седмица, а перспективите за изцяло германски финал между Байерн и Борусия Дортмунд се очертават все по-ясно на хоризонта. Общият резултат между Германия и Испания след първите два полуфинала пък достигна зашеметителното 8:1 в полза на Първа Бундеслига.

Наставникът на домакините Юрген Клоп не се посвени да постави Марио Гьотце сред титулярите, въпреки обявения му вчера трансфер в Байерн и настроенията на феновете срещу него. На вратата застана Роман Вайденфелер, докато в отбрана бяха наредени Шмелцер, Суботич, Хумелс и Пишчек. Гюндоган и Бендер започнаха като двойка вътрешни халфове, а Марко Ройс и Якуб Блашчиковски действаха по фланговете. Т.нар. „Юда" Марио Гьотце стартира зад Роберт Левандовски.

Жозе Моуриньо остави Анхел Ди Мария на резервната скамейка, като вместо него сред титулярите се появи хърватският национал Лука Модрич. Диего Лопес отново бе предпочетен пред капитана Икер Касияс, докато Серхио Рамос, Пепе, Рафаел Варан и Фабио Коентрао започнаха в защита. Сами Кедира и Шаби Алонсо оформиха обичайното си партньорство в средата на терена, а Лука Модрич, Кристиано Роналдо и Месут Йозил действаха в близост до централния нападател Гонсало Игуаин. Карим Бензема също бе оставен на резервната скамейка.

Домакините от Дортмунд стартираха сблъсъка с вихрено темпо. Футболистите на Клоп натикаха своя съперник в половината му, като атаките по посока Диего Лопес следваха една след друга.

В 7' пред Дортмунд се откри първи стопроцентов шанс за гол, след като Марко Ройс блесна с прекрасна индивидуална акция. Крилото пробяга почти половин терен с топката в краката и стреля ниско по земята, но Диего Лопес успя да отрази с една ръка. Топката попадна право в Роберт Левандовски, който обаче трудно можеше да отбележи от твърде малък ъгъл.

Прошка обаче нямаше минута по-късно, когато трибуните на „Сигнал Идуна Парк" изригнаха като вулкан. Новият „публичен враг" Марио Гьотце центрира с хирургическа точност в пеналтерията на „лос бланкос", а Роберт Левандовски протегна крак и от въздуха засече кълбото в мрежата - 1:0.

След попадението немският тим намали оборотите, позволявайки на Реал Мадрид да се окопити и да започне да играе по-често с топката. Ураганният натиск на „жълто-черните" стихна, а събитията започнаха да се пренасят все по-често в половината на Борусия. Домакините приеха по-пасивна позиция, но изчаквайки всеки шанс да осъществят контраатака.

И ако атаките на Реал Мадрид не водеха до чисти шансове за изравнителен гол, то гостите имаха възможност да отбележат чрез статични положения. В 24' Кристиано Роналдо изстреля истински снаряд към вратата на домакините, но Вайденфелер сигурно боксира.

В заключителната част на полувремето Дортмунд отново повиши оборотите, влагайки усилия да отбележи и второ попадение. В 42' домакините претендираха за неотсъдена дузпа в своя полза, след като Марко Ройс се свлече в следствие на контакт с Рафаел Варан. Повторенията обаче показаха, че германският национал по-скоро симулира, макар и контакт с французина действително да има.

Това явно разконцентрира домакините, защото минута по-късно Матс Хумелс допусна непростима грешка, довела до изравнителен гол в полза на „кралския клуб". Бранителят на Дортмунд опита да върне една топка към своя вратар, но вместо това я подари на Месут Йозил. Германският национал я постави на крака на Кристиано Роналдо, който на празна врата я чукна в мрежата за 1:1.

Втората част стартира подобно на първата - с мощен натиск от страна на домакините, които явно бяха решени да поправят грешката, допусната от Матс Хумелс в края на първото полувреме.

Натискът на "жълто-черните" доведе до нокаутиращ удар за гостите, които допуснаха две попадения в разстояние на само 5 минути. Между 50' и 55' Дортмунд постави на колене на своя съперник, а хеттрика си в мача оформи Роберт Левандовски.

В 50' полският таран се озова на ръба на засадата, а в последствие останал очи в очи с Диего Лопес, технично стреля покрай стража за 2:1. Първоначално останаха съмнения, че Левандовски е зад защитата, но повторенията показаха, че голът е напълно редовен.

Пет минути по-късно "кралския клуб" бе пратен в нокдаун, а точен отново бе Левандовски. "Деветката" на Дортмунд получи едно подаване фронтално на вратата, технично си нагласи топката на десния крак и с красив изстрел под гредата разстреля Диего Лопес за 3:1.

Инкасираните два гола отново събудиха гостите от Испания, но в 62' домакините бяха изключително близо и до четвърти гол. Единствено обаче брилянтната намеса на Диего Лопес спаси Реал Мадрид. Гюндоган осъществи прекрасен пробив в половината на "белите" и стреля изключително силно, но Лопес с върха на пръстите отрази в корнер.

В 65' кошмарът за Реал Мадрид стана пълен, защото бе отсъдена и дузпа в полза на Борусия. Шаби Алонсо избута Марко Ройс в наказателното поле на своя тим, което доведе и до наказателен удар. Зад топката застана Роберт Левандовски, който стреля с всичка сила и уверено отбеляза четвъртия си гол в мача.

В 72' Моуриньо реагира и най-сетне гласува доверие на Анхел Ди Мария, който зае мястото на Лука Модрич. "Белите" се хвърлиха в атаки, но отбраната на Дортмунд действаше сигурно и не допускаше пробойни. В 78' пък отново Диего Лопес трябваше да спасява вратата си от пети гол, лишавайки Роберт Левандовски от феноменално пето попадение за вечерта.

Десет минути преди края Жозе Моуриньо направи ход на отчаянието, вадейки Шаби Алонсо и гласувайки доверие на Рикардо Кака. Юрген Клоп също погледна към резервната си скамейка, вкарвайки свежи играчи за финалния период на сблъсъка.

До края на срещата Реал Мадрид хвърли сили в преследване на втори гол, а най-добрите шансове за гостите бяха пропилени от Кристиано Роналдо и Рафаел Варан. В 88' португалецът се озова на няколко метра от голлинията, но опитът му да преодолее Вайденфелер бе блокиран от стража. В добавеното време Рафаел Варан бе много близо до втори гол, но изстрелът на французина с левия крак премина на сантиметри от страничната греда.