Лудогорец загря за Ливърпул и Шампионска лига със солиден успех в Пловдив

Шампионът Лудогорец изигра един от най-стойностните си двубои до момента в А група и стигна до успех с 2:1 като гост на Ботев (Пловдив) в мач от 6-ия кръг на българското първенство.

Предвид факта, че двата отбора имаха 4 равенства в последните си 6 мача се очакваше страхотно дерби, но „орлите“ надиграха тактически своя опонент триумфираха с важни три точки.

Лудогорец направи необходимото в началото на двете полувремена, след като в 7' с топовен удар Дани Абало успя да открие резултата, а в 48' от воле Роман Безяк удвои и донесе победата на участника в Шампионска лига.

Все пак пловдивчани стигнаха до гол в 88', като Цветков беше точен от дузпа, но „орлите“ не допуснаха повече шансове за домакините.

Шампионите контролираха събитията на срещата и, въпреки че Ботев имаше инициативата що се отнася до владението на топката, домакините нямаха реални шансове за гол освен един страхотен удар на Огнянов в края на първото полувреме.

Това е трета поредна победа за Лудогорец над Ботев след успехите във финала за Купата на България (1:0) и за Суперкупата на страната (3:1).

С победата си шампионите се доближиха на точка от лидера ЦСКА, който е с 16 точки. Втори е именно Лудогорец, а Ботев остана на 3-о място с 14 пункта. През седмицата Лудогорец играе срещу Ливърпул в първия си мач от груповата фаза на Шампионска лига.

Първо полувреме

Двата отбора излязоха на терене, предвождани от малкия Коста, който е болен от рак. Той се поздрави с всички футболисти на терена и изпълни началния удар в мача, а след това беше изнесен на ръце от капитана Йордан Христов под бурните песни на феновете на тима. Накрая малкия хлапак получи прегръдка и насърчителни думи от Велислав Вуцов.

Иначе Лудогорец взе инициативата в началото на срещата и още в 5' Мисиджан изведе Марселиньо сам срещу Стаховяк, но бразилският плеймейкър се строполи на земята, търсейки дузпа. Съдията му показа жълт картон за симулация.

Натискът обаче на "орлите" продължи да се усилва и още в 7' беше открит резултата. След изпълнение на корнер Мисиджан получи топката в наказателното поле и я чукна към Абало. той от границата на пеналта стреля с пълна сила и вкара красив гол - 0:1 в Пловдив.

"Канарчетата" се хвърлиха да изравняват и в 15' Гамаков можеше да вкара рядко красив гол, като от 30 метря стреля силно с външен фалц, но топката мина на милиметри от странични стълб. Малко по-рано Безяк пропусна да даде двуголов аванс на своите, стреляйки в аут от 11 метра.

Ботев продължи да диктува събитията на терена, но няколко грешки в средата на терена едва не доведоха до втори гол във вратата на Стаховяк, но Безяк и Мисиджан бяха неточни пред гола.

В 33' отново холандското крило се измъкна от защитата на домакините и излезе сам срещу Стаховяк след страхотна контраатака. Нападателят преодоля вратаря с удар, но гредата му попречи да увеличи преднината на своите. В 40' пък Огнянов стреля силно от пряк свободен удар, но Стоянов с веща намеса изби в корнер.

В заключителните минути на първата част двата отбора си размениха по едно положение, като Гамаков не успя да се възползва от добро центриране на Огнянов и стреля в аут, а при контраатака Мисиджан се отчете с пореден пропуст - 0:1 на почивката.

Второ полувреме

Лудогорец отново почна по-добре и още в 48' резултатът беше удвоен. Дани Абало остана непокрит отдясно на нападението и насочи топката към Мисиджан. Терзиев не успя да изчисти добре и прати топката на десния крак на Безяк, който от воле направи 0:2 - първи гол в А група за нападателя и ключов аванс за гостите.

След удвояването на аванса си "орлите" приеха играта изцяло в своята половина, като се възползваха от това и на няколко пъти контраатакуваха опасно, но без голов резултат. Ботев пък все по-трудно намираше път към вратата, въпреки влизането в игра на Цветков, Чунчуков и новото попълнение Галешич.

Гостите пропуснаха да увеличат аванса си на 3 гола, след като Мисиджан отново напредна без проблем отляво и сервира топката за Абало, чийто удар отблизо беше париран отлично от Стаховяк.

В 88' героят от мача срещу Стяуа Моци прекъсна обещаваща атака на Ботев с ръка и получи жълт картон, а домакините - шанс да намалят от дузпа. Резервата Цветков се нагърби с тежката задача и беше безкомпромисен, стреляки в горния десен ъгъл - 1:2.