Лудогорец удари шестия в Русия за първи успех на испанска земя

Лудогорец постигна първи успех на лагера си в Испания, след като в последната си контрола там подчини с 2:1 шестия в Русия Спартак (Москва).

И тази проверка на „орлите" не премина без дискусионни съдийски отсъждания в техен ущърб, както и груби нарушения на противниковите играчи.

Станислав Генчев изненада Спартак още в 5-ата минута с плътен удар и рано-рано даде аванс на българския шампион. Асът на московчани Жано Ананидзе изравни в 45-ата от пряк свободен удар, който обаче изпълни преди съдийски сигнал и преди да бъде наредена стената пред топката.

В 58-ата минута Светослав Дяков наказа елементарна грешка в защитата на Спартак и предостави на празна врата топката за Роман Безяк, който оформи крайното 2:1.

Футболистите на Лудогорец често бяха ритани изключително неспортсменски от съперниците им, като преди почивката носът на Безяк беше разкървавен след удар с лакът. В края на втората част пък Димо Бакалов беше заменен принудително след нов тежък сблъсък.

Досега на испанска земя Лудогорец познаваше единствено горчивия вкус на загубата, след като срещна редица авторитетни отбори на приятелския турнир „Марбея Къп". Първо дойде разгромната загуба с 2:6 от Атлетико Паранензе, а след това „орлите" отстъпиха на Оцелул (Галац) с 0:1.

Накрая на турнира Локомотив (Москва) порази шампионите с 3:1, като сега те спечелиха срещу съгражданите им от Спартак - шести във временното класиране на руската Премиер лига.

Иначе преди това на лагера в Белек (Турция) „орлите" натрупаха самочувствие след успехите с 3:1 над молдовския шампион Шериф (Тираспол) и 1:0 срещу Екранас - литовския първенец.

През първото полувреме определено отборът на Лудорец играеше по-добре на терена и засенчваше състава на Спартак, сред който личаха имената на утвърдени титуляри в селекцията на Валери Карпин.

Още в 5-ата минута „орлите" успяха да преодолеят стража на руския гранд Ребров, след като топката стигна до Станислав Генчев и той с едно от марковите си изпълнения - далечен изстрел - оплете кълбото в мрежата. Ребров игра с него, но не можа да го отклони - 1:0.

За съжаление на Ивайло Петев и тази контрола не мина без груби отигравания срещу неговите футболисти. Този път потърпевш от неспортсменска игра беше Безяк, който получи удар с лакът в лицето и носът му се разкървави.

Светослав Дяков се справяше с опазването на един от най-опасните играчи на Спартак - грузинецът Жано Ананидзе - който беше незабележим на терена преди почивката.

Защитата на Лудогорец пък не допускаше пробиви по фланга и за вратаря Урош Голубович не се отвори почти никаква работа през първото полувреме. Въпреки че стоеше по-добре на терена обаче, българският шампион не стигна до ново положение преди почивката.

Дори без реален шанс за гол и опасен удар към вратата на Голубович обаче Спартак стигна до изравняването, като за това спомогна индиректно и главният рефер на срещата.

Ананидзе изпълни пряк свободен удар на ъгъла на наказателното поле още докато „орлите" се нареждаха на стената и топката се оплете в мрежата им, като свари всички от тях неподготвени.

Сигнал на съдията нямаше, но въпреки това голът бе признат, което предизвика оправдан гняв в играчите на Лудогорец. Те наобиколиха арбитъра и му искаха разпалено обяснение, но той реши единствено да им раздаде куп картони без дори да запише имената им в тефтерчето си.

В 56-ата минута Спартак отправи нов опасен изстрел от фаул, като този път Пареха го изпълни, но не намери очертанията на вратата на Голубович.

В 58-ата „орлите" наказаха груба грешка в защитата на тима от Москва и си върнаха аванса в резултата. Светослав Дяков открадна топката от Пуцко - единствената резерва на почивката, извършена от Карпин - и я предостави на Безяк, за когото не бе трудно на празна врата да направи 2:1.

Футболистите на Спартак действаха без особена жар и акциите им се оказваха прекалено предвидими, за да представляват проблем за отбраната на Лудогорец.

Мачът „позаспа" в последния си половин час, което все пак бе от полза на родните шампиони, защото те се приближаваха към престижна победа на испанска земя.

В крайна сметка и финалните мигове на двубоя не предложиха особено зрелище, нито пък опасни положения. Грубите единоборства преобладаваха и логично резултатът остана 2:1 и след последния съдийски сигнал.