Лудогорец стри на прах ЦСКА и показа кой е шампионът

Шампионът Лудогорец доказа, че заслужава да вдигне за четвърти пореден път титлата в А група, след като разпиля ЦСКА с 4:0 в дербито от 24-ия кръг на първенството (трети в плейофите от първата шестица).

Александър Барт откри резултата в 36-ата минута с глава след добро центриране отляво на Фабио Ешпиньо, при което защитниците на ЦСКА останаха в зоново покритие и не получиха подкрепа от съотборниците си в опазването на Барт. Французинът се включи от задна позиция и необезпокоявано разстреля Максимс Уваренко от близка дистанция – 1:0.

Марселиньо също с глава от идентична позиция наказа груба индивидуална грешка на Марин Оршулич в 65-ата минута, когато се извиси над него (защитникът дори не скочи, въпреки че има предимство в ръста) и засече центриране на Върджил Мисиджан от левия фланг – 2:0.

Холандецът собственоръчно сложи точка на спора в 80-ата минута, за да прекърши съвсем крилете на „армейците“, които се бяха отчели с два сериозни пропуска на Стефан Николич и Луис Соарес преди това.

Даниел Абало проби по дясното крило и подаде по земя успоредно на голлинията, но Мисиджан бе оставен непокрит на около десетина метра от голлинията и без проблеми препарира Уваренко за 3:0.

В 91-ата минута Жуниор Кишада се възползва от подаване на празна врата на Мисиджан, който пък получи топката „на тепсия“ от Стивън Сънди, който от 2015-та година се държи неадекватно в мачовете на „армейците“.

През първото полувреме съдията Георги Йорданов спести чист червен картон на Козмин Моци, който при борба за висока топка изрита безкомпромисно в гърдите с бутоните Николич, но в ситуацията дори не бе отсъден фаул.

Лудогорец вече има 51 точки и се извисява на върха в класирането след 24 кръга с цели шест аванс пред ЦСКА, който все още няма победа през 2015-та и дори не е отбелязал гол от началото на календарната година.

„Армейците“ започнаха пролетния „полусезон“ с три пункта аванс спрямо „орлите“, но ужасяващата им негатаивна серия достигна своята кулминация с унизителното поражение в Разград.

Изненадващо първата опасност в срещата бе в актива на ЦСКА - Стефан Николич получи топката в наказателното поле и се пребори с персоналния си пазач Козмин Моци, като успя да отправи удар от границата на малкия пенал, но вратарят Владислав Стоянов се намеси и отклони на безопасна дистанция.

Като цяло обаче в първия четвърт час Лудогорец по-често стигаше до противниковото наказателно поле, главно с пробиви по левия фланг, но защитниците в червено се справяха с центриранията в пеналтерията.

В 13-ата минута Александър Тунчев трябваше да пресича удара на Фабио Ешпиньо от близка дистанция в малкото наказателно поле - това бе най-опасното положение за "орлите".

В 22-ата минута Козмин Моци скочи в борба за висока топка със Стефан Николич и безкомпромисно изрита с бутоните нападателя в ребрата, но съдията Георги Йорданов дори не отсъди нарушение, въпреки че трябваше да изгони защитника на Лудогорец.

В 28-ата минута груба грешка при изнасянето на топката на Венцислав Василев допринесе за най-чистата ситуация в мача. Бранителят върна невнимателно назад към Тончи Кукоч, но Даниел Абало пресече подаването и с добър извеждащ пас предостави на Роман Безяк шанс да стреля от идеална позиция фронтално срещу вратата. Словенецът обаче не намери очертанията и прати кълбото на сантиметри от страничната греда.

В 37-ата минута Марселиньо с елегантен финт преодоля Стивън Сънди и стреля от около 20 метра, но Максимс Уваренко изби удара в корнер. Ешпиньо не можа да центрира успешно първоначално, но топката отново стигна до него и този път сервираната в наказателното поле от него топка бе засечена с глава от Александър Барт, който бе оставен непокрит - 1:0.

До края на полувремето нямаше повече голови ситуации, като статуквото на терена остана непроменено - ЦСКА не можа да стигне до възможност за изравняване, а Лудогорец пробва да стигне до второ попадение с далечен изстрел на Фабио Ешпиньо, но не затрудни вратаря Максимс Уваренко.

Латвийският страж блесна в 52-ата минута с великолепна намеса при силен изстрел от границата на наказателното поле на Марселиньо, който получи топката на изгодна позиция след неуспешно изчистване при центриране от фланга.

В 58-ата минута ЦСкА стигна до най-чистото си положение в срещата, когато Луис Соарес предостави празно пространство вляво на Неманя Милисавлевич, а той с центриране намери непокрития в малкия пенал Стефан Николич. Сърбинът обаче не можа да засече топката в очертанията и я прати над вратата, въпреки че не бе притесняван от никого.

В 65-ата минута Марселиньо реализира с глава за 2:0, възползвайки се от центриране на Върджил Мисиджан отляво. Марин Оршулич превъзхожда ръстово Марселиньо, но изобщо не скочи и бе преборен в борбата за високата топка. Вратарят Уваренко опита да избие, но не можа да попречи на кълбото да мине голлинията.

В 77-ата минута Луис Соарес засече центриране отляво на Милисавлевич, но прати топката над напречната греда, въпреки че стреля от около четири метра спрямо голлинията. В 80-ата обаче Даниел Абало проби по оставения от Кукоч свободен фланг, след което центрира по земя в наказателното поле и непокритият Мисиджан от десетина метра разстреля Уваренко - 3:0.

В 91-ата минута Жуниор Кишада заби последния пирон в ковчега на "червените", след като получи пас на празна врата от Мисиджан, на когото като подарък топката предостави Стивън Сънди с неадекватна намеса.

Съставите:

Владислав Стоянов очаквано е титуляр за Лудогорец на вратата, а Жуниор Кайсара и Веселин Минев са на двата фланга на защитата. Александър Барт и Козмин Моци са в средата на ариегарда, а Светослав Дяков и Фабио Ешпиньо са вътрешни халфове. Даниел Абало и Върджил Мисиджан са на двете крила, а Марселиньо е плеймейкър зад нападателя Роман Безяк.

Максимс Уваренко застава на вратата на ЦСКА, а пред него в защита са подредени Александър Тунчев и Марин Оршулич в средата и Тончи Кукоч и Венцислав Василев на двата фланга. Стивън Сънди и Борис Галчев си партнират в средата на терена, а Иван Стоянов дебютира на дясното крило този сезон, докато от другата страна на атаката е Неманя Милисавлевич. Жуан Фелипе действа зад единствения чист нападател Стефан Николич.

Преди мача

Преди сблъсъка на „Лудогорец Арена“ „орлите“ имат 48 точки и са с 3 пред ЦСКА, което означава, че при евентуален успех, шампионите може да дръпнат сериозно пред основния си преследвач в борбата за титлата.

ЦСКА не само няма победа в мачовете досега от 2015-та година, но не е отбелязвал гол и е записал три загуби и само едно равенство.

Лудогорец също не се представя според максимума ма възможностите си, но в исторически план има сериозно предимство – в Разград ЦСКА не само няма спечелена точка, но и отбелязан гол в мачовете от първенството („червените“ спечелиха само веднъж с 2:1 в турнира за Купата на България през 2012-та година).