Лудогорец съсипа Литекс и отново е лидер

Шампионът на България Лудогорец отново е лидер във временното класиране на "А" група, след като днес "орлите" сразиха с 3:0 досегашния такъв Литекс в голямото дерби от 28-ия кръг.

Победата е историческа за "зелените", тъй като за тях това е първа такава над Литекс на стадиона в Разград. Жуниор Кишада, Марселиньо и Христо Златински от дузпа бяха точни за родния евробоец, който напълно доминира над днешния си съперник и заслужено се поздрави с успех.

Така Лудогорец събра актив от 61 точки и излезе начело в класирането, разполагайки с три повече от днешния си съперник. Освен това, "орлите" са и с мач по-малко от Литекс. Трети с 55 точки е ЦСКА, докато четвърти с 49 е Ботев.

Стойчо Стоев направи някои ротации спрямо втория 1/8-финал с Валенсия от Лига Европа, като част от резервите на Лудогорец отново попаднаха сред титулярите. Йордан Минев, Христо Златински, Михаил Александров и Роман Безяк пък останаха на пейката.

Владислав Стоянов застана под рамката на вратата, а Кайсара, Терзиев, Моци и Витиня действаха в отбрана. Капитанът Светослав Дяков и Фабио Ешпиньо започнаха като двойка вътрешни халфове, докато Марселиньо, Дани Абало и Върджил Мисиджан действаха в близост до централния нападател Жуниор Кишада.

Треньорът на гостите Златомир Загорчич остави водещия си реализатор Вилмар Джордан на резервната скамейка. Симеон Славчев и Александър Цветков стартираха като двойка вътрешни полузащитници, а Джазула, Ваюши, Асприля и Мирослав Манолов трябваше да нападат пазената от Владислав Стоянов врата. Попов, Бодуров, Николов и Горанов започнаха пред вратаря Евгени Александров.

Николай Йорданов бе избран като рефер на срещата чрез специален жребий два часа преди началото.

4074862

Още в 3' се стигна и до първа опасност пред някоя от двете врати. Жуниор Кишада получи дълга топка в половината на Литекс и размина бранител на гостите, а техничният му изстрел с десния крак премина на сантиметри покрай гредата. Две минути по-късно Лудогорец пропусна и първи стопроцентов шанс в своя полза. Марселиньо изведе Кишада на чиста позиция, но бразилецът не успя да отбележи очи в очи с Евгени Александров.

Резултатът на "Лудогорец Арена" бе открит в 17', когато Жуниор Кишада се реваншира за пропуска си и изведе своя тим напред. Бранител на Литекс изби топката право в краката на бразилеца, който с премерен изстрел с левия крак преодоля Евгени Александров - 1:0.

4074856

Минута по-късно се стигна до дискусионен момент в наказателното поле на Лудогорец. Колумбийската перла на Литекс Данило Асприля бе задържан за фланелката от Козмин Моци, но сигнал от Николай Йорданов така и не последва.

Скоро обаче ситуацията вече бе забравена, защото в 23' шампионите успяха и да удвоят преднината си. Марселиньо получи подаване зад защитата на "оранжевите" и хладнокръвно копна топката над Евгени Александров, бележейки за 2:0.

До почивката двата отбора продължиха да играят футбол на високо темпо, но добрите шансове пред двамата вратари липсваха. Малко преди полувремето Страхил Попов центрира опасно в наказателното поле на "орлите", но Георги Терзиев съобразително протегна крак и елиминира опасността.

4074859
Втората част стартира неприятно за Стойчо Стоев, който трябваше да замени принудително своя капитан Светослав Дяков. Националът получи травма в рамото, като скоро след почивката той бе заменен от Христо Златински. Малко след това Литекс застраши сериозно вратата на домакините, но изстрел на Мирослав Манолов бе отклонен в ъглов удар.

Минута-две по-късно дойде и отговорът на "орлите". Току-що влезлият Златински центрира от статично положение, а Марселиньо засече топката с глава от непосредствена близост. Евгени Александров обаче реагира и спаси вратата си от трети гол.

4074866

В 62' Литекс пропиля златен шанс за намаляване на резултата. Данило Асприля проби отдясно на атаката и отправи удар от близка дистанция, но Владислав Стоянов успя да спаси. Минути по-късно гостите бяха наказани, а мачът в Разград приключи. Пламен Николов препречи пътя на Йордан Минев в наказателното поле, което и доведе до дузпа в полза на шампионите. Зад топката застана Христо Златински, който прати Александров в противоположния ъгъл, вкарвайки за 3:0.

4074855

Петнадесет минути преди края шансът отново не се усмихна на ловчанлии. Мирослав Манолов засече топката с глава след центриране от корнер, но Владислав Стоянов отново демонстрира високата си класа, успявайки да запази мрежата си суха. В 79' Литекс отново тръгна в атака, но изстрелът от дистанция на Петър Златинов излезе в аут.

До края на срещата нови попадения не последваха, а Лудогорец заслужено се поздрави с три точки, доминирайки напълно над досегашния лидер в първенството.