Лудогорец покоси ЦСКА с шампионски гол в края

Шампионът и лидер в класирането Лудогорец се нуждаеше от 89 минути, за да преодолее солидната защита на ЦСКА и да спечели дербито на 36-ия кръг на А група в Разград с 1:0.

Влезлият като резерва Йерун Луму се оказа жокерът за Стойчо Стоев, защото секунди преди края на редовното време с глава засече в мрежата добро центриране на Жуниор Кайсара. „Червените“ трябва да съжаляват за начина, по който загубиха за четвърти пореден път от „орлите“, защото в този момент бяха с човек повече на терена.

Козмин Моци бе изгонен в 85-ата минута за груб фаул срещу Неманя Милисавлевич, но дори численият пасив не спря Лудогорец в търсенето на победния гол. Луму бе оставен непокрит в наказателното поле на далечната греда и с глава матира Райс М'Боли, за да донесе сладка шампионска победа на домакините.

Веднага след гола афектираният Апостол Попов пък си изкара също червен картон и напусна преждевременно играта.

4083240

ЦСКА през целия мач игра с мисъл за защита и се стремеше да съхрани нулевото равенство, но в крайна сметка Лудогорец стигна заслужено до победата, защото я преследваше постоянно.

„Орлите“ записаха четвърта поредна победа над ЦСКА през този сезон – 3:0, 2:0, 1:0, 1:0, а също така вече 7 мача няма допуснат гол в шампионатен двубой. Възпитаниците на Стойчо Младенов изпуснаха шанса си да се намесят сериозно в борбата за титлата и вече с 99-процентова сигурност Лудогорец може да празнува третия си пореден триумф.

4083241„Орлите“ имат 74 точки и водят със 7 пред втория ЦСКА, който е и с мач повече от разградчани и ще играе с Литекс в следващия кръг.

Първо полувреме

Лудогорец наложи силен домакински натиск в първия четвърт час от дербито, като не позволяваше на съперника да напуска собствената половина. Стабилната защита на ЦСКА обаче се справи с всички напрегнати разбърквания в наказателното поле, а вратарят Райс М'Боли нямаше основания да се намесва, въпреки че постоянно бе нащрек.

В крайна сметка първоначалният импулс в играта на „орлите“ бе притъпен от „червените“ и те постепенно изнесоха играта в предни позиции. Тони Силва отправи първия точен изстрел в мача в 20-ата минута, когато стреля от 20-ина метра, но вратарят Владислав Стоянов се намеси блестящо.

По-късно и Марселиньо отправи далечен удар към М'Боли, но алжирецът спокойно улови топката. Най-добрите изстрели на домакините бяха дело на Йордан Минев и отново на Марселиньо, но встрани от гредата.

Въпреки че динамиката в двата отбора не липсваше през първото полувреме, зрителите не станаха свидетели на чисто голово положение.

4083250Второ полувреме

Лудогорец имаше повече възможности за гол и през второто полувреме, докато „червените“ приемаха играта в собствената половина и очевидно нямаха нищо против мачът да завърши 0:0.

В 60-ата минута обаче тактически перфектният отбор на Стойчо Младенов можеше да прати по дяволите усилията си в отбрана, след като М'Боли изпусна центрирана топка и я подари на Марселиньо. Бразилецът стреля веднага от около седем метра, но Валентин Илиев изби кълбото от голлинията.

120 секунди преди това „орлите“ оранизираха най-добрата си атака и Марселиньо даде хитър пас успоредно на вратата за Безяк, който отправи удар от въздуха, но шпагат на Илиев прати топката над напречната греда.

В последните 20-ина минути „армейците“ дори не се стараеха да изнасят топката по начин, който ще им позволи да организират контраатаки. Стойчо Младенов очевидно желаеше да не загуби за четвърти пореден път от Лудогорец след 0:3, 0:2 и 0:1 от този съперник вече в А група този сезон.

В 79-ата минута сериозна грешка на Венци Василев даде шанс на Мисиджан да стреля от отлична позиция – бранителят на ЦСКА позволи кълбото да мине под краката му и да се спре в обсега на холандеца. Върджил обаче стреля разочароващо над вратата и опропасти положението.

Козмин Моци в 85-ата минута бе изгонен директно за груб фаул срещу откъсващия се Неманя Милисавлевич, но в 89-ата минута Луму се възползва от празно пространство в защитата на "червените" и засече с глава центриране от Михаил Александров - 1:0.