Лудогорец подхлъзна Ботев в скандален финал на "Лазур"

Отборът на Лудогорец записа втори "златен дубъл" в своята история, след като днес "орлите" спечелиха с 1:0 финала за Купата на България с Ботев Пловдив на "Лазур" в Бургас.

Единственият гол в мача реализира Роман Безяк, който донесе втора Купа на своя тим след триумфа над Локо (Пд) през 2012 година. Именно тогава "орлите" записаха първия си златен дубъл, а днес повториха упражнението.

Срещата в Бургас обаче бе съпътствана и от грозни сцени, които на два пъти прекратиха финала. Първо ултрасите на Ботев буквално запалиха ст. "Лазур", което доведе до влизането на пожарната и прекъсване за около 15 минути, а в края на мача и изкъртиха едно от загражденията на сектора, като част от тях нахлуха на терена. Мачът все пак бе доигран, а Лудогорец подпечата триумфа и спечели за втори път Купата.

Така Лудогорец спечели общо пети трофей в историята си, докато Ботев не успя да стигне до отличие за първи път от 33 години насам. "Канарите" бяха на първи финал за Купата от 1995 година, но и тогава Ботев претърпя загуба от Локомотив (Сф).

Наставникът на символичните домакини Станимир Стоилов заложи на обичайното дуо в предни позиции - Юнес Хамза и Феребори Доре, докато Иршак, Анисе, Огнянов и Куртеан започнаха в халфовата линия. Веселин Минев, Спрокел, Лукин и Христов трябваше да действат пред вратаря на "канарите" Адам Стаховяк.

Стойчо Стоев постави Роман Безяк в ролята на централен нападател, а Върджил Мисиджан и Михаил Александров заеха позиции на двете крила. Марселиньо зае обичайната си позиция зад централния нападател, докато капитанът Светослав Дяков и Фабио Ешпиньо започнаха като двойка вътрешни халфове. Йордан Минев, Моци, Терзиев и Кайсара стартираха в отбрана пред Владислав Стоянов.

4086241

Отборът на Ботев стартира срещата по-агресивно, докато шампионите бяха принудени да заемат по-дефанзивна позиция в началните минути на двубоя. Футболистите на Станимир Стоилов притиснаха своя съперник с мощна преса, което и видимо затрудняваше играчите на Стойчо Стоев. Добри шансове за откриване на резултата на ст. "Лазур" обаче нямаше.

В 12' капитанът на Ботев Йордан Христов центрира остро в наказателното поле на Лудогорец, но Владислав Стоянов боксира. Секунди по-късно Доре се строполи на тревата след сблъсък с Терзиев, но сигнал за дузпа не последва. Четири минути по-късно "орлите" за първи път намериха очертанията на вратата, но ударът на Върджил Мисиджан бе твърде лесен за Адам Стаховяк.

4086245

Сблъсъкът на "Лазур" продължи да се развива с много битка и единоборства, но без интересни ситуации пред двамата вратари. В 30' халфът на Ботев Томаш Иршак изпробва мерника си, но този път чехът не бе точен. В 39' Георги Терзиев тресна напречната греда на "канарите" от около метър разстояние, но страничният рефер вече бе сигнализирал за засада.

Резултатът на "Лазур" най-сетне бе открит в 58', когато лоша игра в защита на "канарите" позволи на Лудогорец да отбележи. Отбраната на пловдивчани не се ориентира добре при центриране в наказателното поле на Ботев, а топката попадна право на десния крак на Роман Безяк. Словенският национал не се поколеба и мощно изстреля топката в мрежата зад Стаховяк, давайки аванс на символичните гости - 0:1.

4086240

Минути по-късно двубоят бе прекратен за повече от 15 минути, след като феновете на Ботев буквално запалиха едно от рекламните пана пред себе си. "Бултрасите" засипаха терена с факли и пиротехника, което и наложи влизане на пожарната на терена на "Лазур". Съдията Георги Йорданов временно прибра футболистите в съблекалнята, преди играта отново да бъде подновена.

4086258

В 79' Станимир Стоилов извърши първа промяна в своя стартов състав, а Луис Педро зае мястото на Александру Куртеан. Лудогорец обаче бе отборът, който продължи да бъде по-активен и след подновяването на играта. В 83' Йордан Минев се озова на опасна за "канарите" позиция, но опитът за удар на бранителя бе блокиран. Малко след това Фабио Ешпиньо също се включи в атака, но силният изстрел на португалеца излезе в аут.

4086252

Станимир Стоилов нямаше друг избор, освен да рискува, като треньорът на "жълто-черните" гласува доверие и на Вандер Виейра. Стойчо Стоев също освежи своя офанзивен вал, а Йерун Луму замени сънародника си Върджил Мисиджан. "Канарите" започнаха да атакуват все по-масирано вратата на Лудогорец, но Ботев не намираше начини да застраши Владислав Стоянов.

4086257

Малко преди края Юнес Хамза засече по красив начин центриране на Веселин Минев в наказателното поле, но волето на тунизиеца с левия крак излезе в аут. Минути по-късно Роман Безяк се откъсна очи в очи с Адам Стаховяк, но словенецът се забави твърде много и не успя да завърши ефективно контраакцията на "орлите".

Отборът на Ботев завърши двубоя и с десет души, след като Вандер Виейра бе изгонен за брутален фаул срещу противников футболист. Краят на мача не мина и без поредни грозни сцени, след като феновете на Ботев изкъртиха едно от загражденията пред себе си и нахлуха на терена на "Лазур". Това доведе до ново спиране на двубоя, а отборът на Лудогорец дори обмисляше да прекрати участието си в него.