Лудогорец и Ботев не се победиха в здрава битка

Отборите на Лудогорец и Ботев завършиха наравно 1:1 в здраво дерби от 30-ия кръг на "А" група, изиграно на ст. "Лудогорец Арена" в Разград.

Христо Златински откри за домакините след точно изпълнена дузпа в 22', но Алесандру Куртеан изравни с чудесно изпълнение от пряк-свободен удар три минути преди почивката. Ботев доигра срещата и с десет души, след като Сърджан Лукин бе изгонен дванадесет минути преди края на редовното време.

Така Лудогорец записа пето равенство от началото на сезона, като "орлите" остават със 7 точки преднина пред втория във временното класиране ЦСКА и третия Литекс. Шампионите обаче са и с мач по-малко от "армейците".

Ботев от своя страна измести Левски от четвъртото място в класирането, събирайки актив от 51 пункта. "Сините" са вече пети с 50, но също с мач по-малко на сметката си.

Наставникът на домакините Стойчо Стоев остави Роман Безяк на резервната скамейка, като място на пейката зае и Михаил Александров. Върджил Мисиджан не бе на разположение на домакините. Атаката на "орлите" бе водена от Жуниор Кишада, докато Йерун Луму и Дани Абало действаха по двата фланга. Марселиньо зае обичайната си позиция зад нападателя. Фабио Ешпиньо и Христо Златински оформиха двойка вътрешни халфове в отсъствието на капитана Светослав Дяков. Впечатление направи включването в защита на зимното попълнение Александър Александров.

Станимир Стоилов не можеше да разчита на контузения Юнес Хамза, като в атака за Ботев стартира Феребори Доре. Ромарио Кортзорг помагаше на африканеца, докато Алесандру Куртеан, Абел Анисе, Томаш Иршак и Георги Сърмов започнаха в средата на терена. Мариян Огнянов, Вандер Виейра и Иван Цветков отново бяха оставени на резервната скамейка.

Още 1' шампионите "разкъсаха" отбраната на Ботев, но до попадение така и не се стигна. Марселиньо отклони топката с глава към Йерун Луму, който също с глава опита да отбележи във вратата на Адам Стаховяк. Изстрелът на холандеца обаче излезе в аут. "Канарите" отговориха със силен изстрел на Георги Сърмов, но и твърде неточен. В 5' Ботев сътвори първа добра атака в половината на Лудогорец, но завършекът на Куртеан не намери очертанията на вратата.

В 21' се стигна и до най-дискусионната ситуация от началото на срещата. Жуниор Кайсара се строполи на земята след минимален контакт със Силвард Спрокел, като реферът Александър Костадинов прецени, че холандският бранител е извършил нарушение. Зад топката застана Христо Златински, който не сбърка от бялата точка - 1:0 за Лудогорец.

Малко след това шампионите направиха сериозен пропуск пред вратата на Ботев. Жуниор Кайсара се озова на непосредствена близост пред голлинията на гостите, но бразилският бранител стреля право в тялото на Адам Стаховяк.

Последваха нови силни минути за Ботев, като "жълто-черните" потърсиха изравняване на резултата. Владислав Стоянов улови удар с глава на Феребори Доре, а техничен изстрел на Георги Сърмов от пряк-свободен удар премина над гредата. В 32' "канарите" не бяха далеч от попадение, но Стоянов успя да спаси опасен изстрел с глава на Доре.

4076501

Добрата игра на Ботев през първата част все пак даде резултат в 42', когато гостите от Пловдив възстановиха равенството. "Канарите" получиха правото да изпълнят пряк-свободен удар, а зад топката застана Алесандру Куртеан. Румънецът успя да "финтира" Владислав Стоянов и стреля в неочакван за него ъгъл, заличавайки пасива на шампионите - 1:1.

Втората част на "Лудогорец Арена" стартира на високо темпо, като зрителите на мача определено не скучаеха. Далечен удар на Абел Анисе излезе в аут, а малко след това неточен с мерника си бе и Марселиньо. В 53' с решителна намеса блесна капитанът на Ботев Йордан Христов, който с отличен шпагат не позволи на Йерун Луму да отправи удар.

След около час игра Христо Златински получи възможност да отбележи и втория си гол в срещата. Халфът на Лудогорец стреля силно от пряк-свободен удар, но твърде неточно. Три минути по-късно Владислав Стоянов допусна една от редките си грешки, но Алесандру Куртеан не успя да се възползва.

Двадесет минути преди края двата тима си размениха по една възможност за попадение. Първо Стоянов улови кълбото след рикошет в негов съотборник, а секунди по-късно опит за техничен изстрел на Абало излезе в аут. В 72' и Силвард Спрокел се намеси решително в отбрана. Роман Безяк бе на път да изведе Михаил Александров очи в очи със Стаховяк, но холандецът протегна крак и изби в корнер.

Дванадесет минути преди края Ботев остана и с човек по-малко на терена. Румънският бранител Сърджан Лукин влезе грубо в краката на Дани Абало и заслужено получи втори жълт картон от рефера Александър Костадинов. Станимир Стоилов реагира светкавично на ситуацията и изкара от игра Ромарио за сметка на Алесандру Бенга.

4076511

До края на срещата Лудогорец натисна своя съперник с човек повече на терена, но атаките на "орлите" така и не доведоха до победно попадение във вратата на Адам Стаховяк. "Жълто-черните" се отбраняваха дисциплинирано, което и не позволи на шампионите да прибавят нови три точки към актива си.

В 88' резервата Роман Безяк засече с глава центриране на Златински, но ударът с глава на "деветката" не затрудни Стаховяк. Минута по-късно се стигна и до инфарктно меле в наказателното поле на Ботев, но така и не се намери кой да нанесе удар по топката. Последната възможност в дербито се откри пред Мишел Платини, но и той не успя да прати кълбото в мрежата зад Адам Стаховяк.