Льометр разби конкуренцията в Лондон с трето най-добро време за сезона

снимка: ройтерс

Французинът Кристоф Льометър успя да се справи с първоначалните затруднения и влажното трасе и спечели старта на 200 метра от Диамантената лига по лека атлетика.

При дамите на 100 метра пък първа триумфира световната и олимпийска шампионка Блесинг Окагбаре.

Льометър спечели старта на стадиона на футболния клуб Кристъл Палас с лично постижение за сезона от 19.91 секунди, изпреварвайки Чуранди Мартина от Холандия и Марвин Андерсън от Ямайка.

Иначе само Юсейн Болт и Йоан Блейк, и двамата от Ямайка, са дали по-добри лични постижения през този олимпийски сезон в дисциплината.

На 100-те метра при жените нигерийката Окагбаре спечели с 11.01 секунди, изпреварвайки световната шампионка Кармелита Джетър, която остана на 2-о място. Златната медалистка от Пекин 2008 Шени-Ан Фрейзър-Прайс остана на последното място.

"Знаех, че мога да тичам под 20 секунди, но да го направя тук, точно преди Олимпиадата, е много добре", каза Льометър след края на състезанието.

"Сега мога да кажа, че съм доста по-уверен в себе за тази дистанция си точно преди Олимпийските игри. Като личен резултат обаче искам да подобря още времето, защото в компанията на Болт, Блейк и останалите топспринтьори ще бъде трудно. Ако подобря личния си резултат, мога да се надявам на медал".

На 100-те метра при жените последното място на Фрейзър-Прайс не я притесни особено. Тя заяви, че се фокусира върху Олимпиадата и не иска да рискува дори и в Диамантената лига.

На 400 метра при дамите на първо място завърши Кристин Охуругу с 50.42 секунди, като зад нея се наредиха Амантли Монтшо и Роузмари Уайт.

За публиката в Южен Лондон обаче имаше две разочарования. Местният любимец Филипс Идову, сребърен медалист от Пекин 2008, не стартира на троен скок заради проблем в бедрото. Крисчън Тейлър от САЩ спечели състезанието със 17.41 метра.

На 100 метра с препятствия Тифъни Портър пък завърши последна в полуфиналите, като стана ясно, че е имала контузия в гърба. Кели Уелс от САЩ спечели финала в тази дисциплина с 12.57 секунди.