Ливърпул подчини Юнайтед в първия дуел от Лига Европа (ВИДЕО)

Ливърпул зарадва феновете си на стадион „Анфийлд“ с победа 2:0 над вечния враг Манчестър Юнайтед в първото издание на голямото дерби на Англия на международната сцена.

Мърсисайдци взеха ключово предимство преди реванша в осминафиналите на Лига Европа и ще могат по-спокойно да излязат на терена на „Олд Трафорд“ след седмица. В 20-ата минута Даниел Стъридж откри резултата от спорна дузпа, отсъдена за нарушение на Мемфис Депай срещу Натаниъл Клайн.

След четири ключови намеси на Давид де Хеа в 70-ата минута най-накрая Ливърпул стигна до втори гол, дошъл след кошмарно отиграване на Майкъл Карик в собственото му наказателно поле. Той подари топката на Адам Лалана, който пък асистира за Роберто Фирмино – 2:0, макар в атаката на домакините да имаше засада на Алберто Морено.

Въпреки че и при двете попадения бяха замесени дискусионни съдийски решения (за засадата спор не може да има), победата на Ливърпул е заслужена, а играчите на Юнайтед могат само да се срамуват от безличното си представяне на „Анфийлд“.

Първите минути на "Анфийлд" не предложиха особено интригуващи ситуации по-скоро двата тима се затрудняваха да се преодоляват и да стигат до противниковото наказателно поле. Въпреки ниското темпо на игра, в 20-ата минута срещата значително се раздвижи със спорна дузпа, отсъдена от испанския съдия Веласко-Карбайо.

Мемфис Депай задържа Натаниъл Клайн на границата на наказателното поле, а дефанзивният играч на Ливърпул се строполи на тревата и реферът посочи бялата точка - контакт имаше, но е спорно дали си заслужаваше да бъде наказан с 11-метров удар.

Даниел Стъридж бе безпогрешен от бялата точка и вкара шестия си гол в последните седем мача срещу Юнайтед за 1:0. Ливърпул бързо можеше да поведе с 2:0, след като 120 секунди по-късно Стъридж отдясно в наказателното поле пусна топката отлично на далечната греда за нахлуващия Филипе Коутиньо, но Давид де Хеа отби пред голлинията изстрела на бразилеца.

В 30-ата минута вратарят на Юнайтед направи ново ключово спасяване, след като Крис Смолинг с безобразна изява позволи на топката да стигне до необезпокоявания Стъридж в наказателното поле, но Де Хеа бързо скъси ъгъла и парира опасния удар.

В 36-ата минута Мемфис Депай прати топката далеч в страни от гредата от пряк свободен удар на нелоша позиция, с което си заслужи подигравателни скандирания от феновете на домакините. В 42-ата минута Де Хеа направи третото си ключово спасяване за първата част, след като центриране отдясно на Роберто Фирмино бе засечено от Адам Лалана на близко разстояние от вратата, но топката бе в обсега на испанския страж и той демонстрира добър рефлекс, за да избие.

В 54-ата минута Де Хеа направи ново важно спасяване, този път при изстрел от около 20-ина метра на Коутиньо, който можеше да мине под гредата, ако не бе отличната намеса на голкипъра. Реално след почивката "червените дяволи" поизравниха владението на топката, главно заради съзнателното дърпане назад на играчите на Юрген Клоп, но не стигаха до някакви опасни положения пред Симон Миньоле.

В 68-ата минута Хендерсън пропусна да намери очертанията, останал сам в наказателното поле на добра позиция, а малко по-рано Де Хеа трябваше да отразява далечен шут на Клайн. В 73-ата минута добра атака на Ливърпул отдясно (започната със засада на Алберто Морено) мина през безобразна грешка в наказателното поле на Майкъл Карик, който подари топката на Адам Лалана. Последва моментален пас към Фирмино, който от няколко метра разстреля Де Хеа за 2:0.

В крайна сметка Юнайтед продължи да бъде безличен на терена, а Ливърпул спокойно изчака края на двубоя, за да се поздрави с чиста победа - 2:0.