Ливърпул и Суонси закриха 2014 с голово шоу на "Анфийлд" (ВИДЕО)

Ливърпул и Суонси изиграха последния мач в английската Висша лига за календарната 2014 година, а мърсисайдският колос зарадва привържениците си с изразителен успех от 4:1 в двубой от 19-ия кръг на шампионата.

Адам Лалана на два пъти, Алберто Морено и автогол на Джонджо Шелви донесоха три точки на "червените", които с днешния си успех събраха актив от 28 пункта и се изкачиха на осма позиция във временното класиране. Толкова има и Суонси, като "лебедите" запазиха седмото си място в таблицата поради по-добрата си голова разлика.

Така Ливърпул записа втори пореден успех и общо осми за кампанията, докато Суонси инкасира седмо поражение от началото на сезона.

Изключително куриозен бе първият гол на Адам Лалана в срещата, когато вратарят на гостите Лукас Фабиански изрита топката в тялото на халфа, а кълбото се оплете в мрежата зад полския страж. Рахийм Стърлинг пък нямаше шанса да се разпише, удряйки гредата през втората част.

Мениджърът на домакините Брендън Роджърс отново избра формация с трима души в отбрана, като Емре Джан, Мамаду Сако и Мартин Шкъртел започнаха в защита за домакините. Алберто Морено и Хави Манкийо трябваше да оперират по двата фланга, а Лукас Лейва и Джордан Хендерсън започнаха в средата на терена. Капитанът Стивън Джерард стартира срещата от резервната скамейка. Атаката на Ливърпул отново бе предвождана от Рахийм Стърлинг, а Адам Лалана и Филипе Коутиньо трябваше да помагат на английския национал. Марио Балотели и Рики Ламбърт останаха на пейката.

Гари Монк постави Вилфред Бони на върха на своята атака, а Сигурдсон, Дайър и Раутлидж трябваше да подпомагат африканеца от втора позиция. Лиън Бритън и бившият футболист на Ливърпул Джонджо Шелви оформиха двойка вътрешни халфове в постройката на Суонси.

4129183

Ливърпул стартира активно срещата, като още в началните минути домакините стигнаха до възможност пред вратата на Лукас Фабиански. В 6' Мартин Шкъртел бе изпуснат от отбраната при изпълнение на корнер, но словашкият национал насочи изстрела си с глава право в тялото на Фабиански. В 12' Адам Лалана се освободи по левия фланг и центрира прострелно, но не успявайки да намери свой съотборник в наказателното поле.

В 13' Ливърпул стигна до двоен шанс пред вратата на Фабиански. Първо полският страж спаси удар от движение на Рахийм Стърлинг, а при добавката Адам Лалана не успя да отбележи от чиста позиция. В 22' Филипе Коутиньо опита интересен удар от дистанция, но също неточно. В 31' 'лебедите“ най-сетне погледнаха към вратата на съперника, но ударът с глава на Дайър нямаше как да затрудни Миньоле.

Резултатът на „Анфийлд“ бе открит след 33 минути игра, когато левият бек на домакините Алберто Морено се разписа за 1:0. Испанецът бе оставен напълно непокрит в пеналтерията на Суонси, като от близка дистанция Морено засече центриране на Хендерсън, давайки аванс на своя тим в резултата.

Няколко минути по-късно резултатът можеше да бъде и удвоен, след като Филипе Коутиньо блесна със страхотна самостоятелна изява. Бразилецът проби в пеналтерията на Суонси и размина бранител на гостите, но ударът му от малък ъгъл бе успешно спасен от Фабиански.

4129179

Само минута преди почивката Ливърпул отново бе близо и до второ попадение. Активният през първата част Филипе Коутиньо пое топката в половината на Суонси и напредна, като Лукас Фабиански с мъка отрази мощния му изстрел в очертанията на вратата.

Втората част на „Анфийлд“ стартира с възможност за Суонси, но гостите не успяха да се възползват. Вилфред Бони остана непокрит след изпълнение на статично положение, но ударът му с глава бе уловен от Миньоле.

Само минута по-късно Ливърпул вече водеше с 2:0, бележейки крайно куриозен гол във вратата на своя съперник. Вратарят на Суонси Лукас Фабиански допусна кошмарна грешка и изрита топката в тялото на Адам Лалана, а топката се отклони право в опразнената мрежа.

Отговорът на Суонси обаче не закъсня. Почти веднага след грешката на Лукас Фабиански „лебедите“ стигнаха до намаляване на резултата, а точен бе Гилфи Сигурдсон. Мамаду Сако изпревари Вилфред Бони в един въздушен двубой в наказателното поле на Ливърпул, но французинът отклони топката право в краката на Гилфи Сигурдсон. Исландецът засече кълбото от близка дистанция и успешно вкара за 2:1.

Втората част на „Анфийлд“ продължи да протича по крайно интригуващ начин, а ситуациите пред двете врати следваха една след друга. В 54' и късметът помогна на гостите, след като Рахийм Стърлинг засече отлично центриране на Джордан Хендерсън, но ударът му срещна една от страничните греди зад Фабиански.

4129180

В 61' мърсисайдци направиха сериозна крачка към крайния успех в срещата, защото Адам Лалана покачи на 3:1 в полза на домакините. Английският национал получи подаване от Филипе Коутиньо и проби отлично в наказателното поле на „лебедите“, преди да прониже Фабиански с премерен изстрел с левия крак.

В 69' всичко за Суонси в днешния ден окончателно приключи, тъй като гостите допуснаха и четвърти гол в своята мрежа. Джордан Хендерсън изпълни корнер пред вратата на противниковия отбор, а бившият футболист на Ливърпул Джонджо Шелви зарадва трибуните на "Анфийлд", отбелязвайки си автогол и увеличавайки аванса на "червените" - 4:1.

В заключителните десет минути на мача Брендън Роджърс даде почивка на Рахийм Стърлинг и гласува доверие на Марио Балотели, докато резервата на Суонси Бафетимби Гомис нацели една от гредите зад Миньоле с чуесен изстрел с десния крак. Минута преди края пък Марио Балотели можеше да отбележи първия си гол в Премиърлийг за Ливърпул, но Фабиански спаси техничния изстрел на италианеца.