Литва се изпоти максимално срещу Нова Зеландия

Литва победи Нова Зеландия със 76:71 (23:9, 13:17, 22:24, 18:21) и се класира за четвъртфиналите Световното първенство по баскетбол за мъже в Испания.

Европейците се измъчиха, но в крайна сметка стигнаха до успеха след по-концентрирана игра в края. Бронзовите медалисти от последния световен шампионат започнаха силно и поведоха с 5:0. В края на първата четвърт те направиха серия от 11:2 точки, за да поведат с 23:9.

В последствие разликата нарасна до 15 точки в полза на Литва при 36:21, а в 5 безответни точки Нова Зеландия стигна до 26:36 на почивката. Балтийците продължиха да контролират мача и 1:29 минути преди края на третата част те имаха аванс от 56:44. Последваха силни изяви на играчите на Нова Зеландия, който стартираха четвъртата част с три тройки и 7:12 минути преди края осъществиха обрат, като поведоха за първи път в мача с 59:58.

Двубоят продължи двуостро и 2:42 преди края резултатът беше равен 65:65. В следващите 101 секунди литовците решиха мача със серия от 8:0, след която поведоха със 73:65. Баскетболистите на Нова Зеландия опитаха последен щурм и 17 секунди преди сирената стигнаха до 71:74, но за повече нямаха сили.

Центърът на Торонто от НБА Йонас Валанчунас беше лидер за победителите с 22 точки и 13 борби. Мартинас Поциус добави 11 точки. За Нова Зеландия с 26 точки най-резултатен беше гардът Кори Уебстър. Мика Вокуна се отличи с 9 точки и 10 борби, посочва БТА.