Литва победи Гърция и спечели 5-ото място на Европейското първенство по баскетбол

снимка: fibaeurope.com

Литва спечели 5-ото място на Европейското първенство по баскетбол за мъже след успех над Гърция със 73:69 (32:37), предаде БТА. Мачът обаче беше повече за престиж, след като и двата състава си гарантираха участие на предварителния Олимпийски турнир в Лондон догодина.

Мантас Калниетис вкара два наказателни удара 14 секунди преди края на мача и реално осигури успеха на домакините, за които това 5-о място е повече от разочароващо. Минута и 50 секунди преди края на срещата гърците изравниха резултата с тройка на Антониос Фоцис, достигайки до 65:65. Дариус Сонгайла обаче даде нов аванс на литовците от 4 точки, преди Никос Калатис да върне интригата отново.

Самият Калатис, който е роден в САЩ, завърши мача с 16 точки, 7 асистенции и 5 борби. За Литва Мартинас Поциус вкара 13, но общо шестима техни играчи завършиха с дабъл-дабъл.

По-рано вчера в мача за 7-ото място на Европейското първенство Горан Драгич изведе Словения до успех срещу Сърбия. Драгич завърши мача с 21 точки, а в края на първата част и в началото словенците направиха серия от 14:0 точки, която им гарантира успеха. В крайна сметка те се поздравиха с победа 72:68 (44:39).

В класирането по-нататък следват Германия и Финландия. Българският национален отбор поделя 13-ото място с отборите на Хърватия, Великобритания и Израел.