Литекс започна с нулево равенство и много пропуски в Европа

снимка: pfclitex.com

Литекс не успя да победи молдовския Верис (Кишинев) и направи 0:0 при завръщането си в Европа.

Ловчанлии бяха по-добрият тим през абсолютно целия двубой, но футболистите на Красимир Балъков допуснаха няколко добри положения основно чрез Омар Косоко и Вилмар Джордан.

Вратарят на домакините Гайдучевич, за които това беше дебют в евротурнирите, пък се превърна в герой за своя тим, като отрази всичко възможно пред своята врата.

Резултатът не изглежда толкова лош с оглед на това, че „оранжевите“ са домакин на реванша в Лига Европа. С оглед на очакванията за лека победа на Литекс, нулевото равенство може да бъде определено като изненада.

В лагера на Верис пък могат да бъдат доволни, тъй като записаха първа точка в Европа още при дебюта си на международната сцена. Реваншът в Ловеч е след седмица.

4100037

Красимир Балъков не можеше да разчита на младия талант Кирил Десподов и на един от най-качествените си чужденци – Данило Асприля. Официален дебют обаче правят Джаксън Менди и Данило Асприля, които са сред титулярите на Балъков.

Спецът, който е водил Черноморец, Кайзерслаутерн и Хайдук (Сплит), е избра на вратата да застане Илко Пиргов. В защита бяха подредени Джаксън Менди, Николай Бодуров и Васил Божиков.

В предни позиции започнаха Омар Косоко, Петър Златинов и Вилмар Джордан, а в халфовата линия Балъков пусна Никола Колев, Армандо Ваюши, Момчил Цветанов и Страхил Попов.

Първо полувреме

Литекс започна по-добре началните минути, но не успяваше да стигне до сериозно положение пред вратата на противника.

Първият удар по посока на вратата на Верис отправи Омар Косоко, който в 13-а минута стреля над вратата. Малко след това стражът на молдовците не се намеси добре и предостави топката на Вилмар Джордан, който моментално стреля към вратата, но бранител изби от голлинията.

4100043

Във 22-а минута Момчил Цветанов намери Петър Златинов, който шутира от границата на наказателното поле, но в ръцете на вратаря Гайдучевич. Минута по-късно Джордан и Косоко взаимодействаха, но ударът на колумбиецът бе блокиран.

В следващите минути и домакините опитаха да затруднят българския тим и нагорещиха атмосферата в полето пред Илко Пиргов, главно чрез две статични положения, но страничният рефер вдигна флага си за засада и при двата случая.

Седем минути преди края на първото полувреме Литекс имаше нов шанс да вкара, Никола Колев стреля мощно от близо 30 метра, но стражът на Верис отрази.

4100039

В 42-а минута и на Илко Пиргов му се наложи да се намесва. Николае Йосан центрира от ъглов удар в наказателното поле на Литекс и Петру Раку стреля с глава, но Пиргов спаси.

Малко след това Косоко и Джордан отправиха два последователни удата, които обаче не затрудниха Гайдучевич.

Второ полувреме

Второто полувреме започна с натиск на Литекс, но Гайдучевич на два пъти отчая футболистите на Красимир Балъков. Първо той отрази удар с глава на Джордан, а при последвалия корнер спаси и шут на Косоко от десетина метра.

В 55-а минута Златинов овладя една топка и подаде на Страхил Попов, който опита да намери Джордан в наказателното поле и успя, но вратарят на Верис за пореден път спаси.

Литекс не преставаше с постоянния натиск и очевидно бе по-добрият тим, но "оранжевите" така и не можеха да стигнат до така ценния гол на чужд терен.

4100045

Косоко и Джордан, които демонстрираха добро партньорство на терена, създадоха поредната ситуация в 61-а минута, но Гайдучевич остана непреодолимо препятствие.

В 74-а минута Косоко засече с глава центриране на Петър Златинов, вратарят на молдовците изби, топката остана в игра, но нямаше кой да я засече във вратата.

В последните минути натискът на Литекс се засили още повече. В 84-а минута Руменов и Косоко взаимодействаха добре, за да стигне една топка до Косоко, който можеше да вкара, но Курченко се намеси решаващо.

Шансове в края се откриха и пред Момчил Цветанов и Васил Божиков, но вратата на Верис остана непоразена.

4100044

Възможност за гол домакините имаха две минути преди края на редовното време, но Николай Бодуров поправи грешка на Джаксън Менди, който изгуби топката в центъра на терена и не позволи да се стигне до нещо опасно пред Илко Пиргов.

Преди мача

Литекс излиза за първия си мач от евротурнирите този сезон. „Оранжевите“ гостуват в Молдова на местния Верис (Кишинев) в първи мач от първия предварителен кръг в надпреварата.

Срещата е официален дебют за треньора на ловчанлии Красимир Балъков, който замени на поста Миодраг Йешич това лято.

За Литекс мача е специален, тъй като тимът се завръща в евротурнирите след пауза от два сезона. „Оранжевите“ ще се опитат да си осигурят добър резултат срещу Верис, който е дебютант в турнира още днес, за да не трепери на реванша в Ловеч.

Съставът на Верис: Гайдучевич, Рачу, Кашкавал, Коджокари, Кукуренко, Богданович, Иванов, Йошан, Фрунза, Мокану, Писла

Съставът на Литекс:Пиргов, Попов, Бодуров, Менди, Божиков, Колев, Златинов, Цветанов, Косоко, Ваюши, Джордан