Литекс вкара четири гола на шампиона

снимка: pfclitex.com

Отборът на Литекс постигна важен успех в битката за място в европейските клубни турнири на есен, след като днес ловчанлии сразиха с 4:2 шампиона Лудогорец в среща от предпоследния кръг на първенството.

"Оранжевите" сътвориха обрат от 0:2 до 4:2 в своя полза, като хеттрик за победителите реализира скандинавският таран на ловчанлии Бьорн Маарс. Веднъж от дузпа се разписа и Пауло Регула, докато точни за "орлите" бяха Върджил Мисиджан и Марселиньо.

Така Литекс събра 54 точки и остава на трето място, след като по същото време Берое спечели домакинството си на Ботев в Стара Загора.

Наставникът на Литекс Красимир Балъков заложи на Бьорн Маарс на върха на атаката, като скандинавецът трябваше да бъде активно подпомаган от Кирил Десподов. Румен Руменов стартира в близост до двамата нападатели, докато Петрос Бумал, Пауло Регула и Никола Колев трябваше да оперират в средата на терена. Иван Горанов, Васил Божиков, Рафаел Перес и Страхил Попов бяха наредени в отбрана пред вратаря Винисиус Баривиейра.

Георги Дерменджиев бе поставил Жуниор Кишада на върха на своята атака, докато обичайната си позиция зад нападателя бе заел Марселиньо. Дани Абало и Върджил Мисиджан трябваше да атакуват през двата фланга, а Христо Златински и Светослав Дяков оформиха двойка вътрешни халфове за "орлите". Козмин Моци и Георги Терзиев трябваше да оперират в сърцето на отбраната пред вратаря Иван Чворович, докато Жуниор Кайсара и Брайън Ангуло бяха поставени на двата бека.

Двубоят стартира интригуващо за домакините, които още в първата минута удариха една от гредите зад Иван Чворович. Футболист на Литекс вероятно опита да центрира топката, но изненада и вратаря на "орлите", който можеше само да изгледа как топката се отклонява в една от гредите на пазената от него врата.

Пет минути по-късно обаче шампионите съумяха да открият резултата на ст. "Градски". Страхил Попов не успя да изчисти центриране в наказателното поле на Литекс, което позволи на Жуниор Кишада да стреля. Бразилецът също нацели една от гредите зад Винисиус, а при добавката Върджил Мисиджан не сбърка и даде аванс на "зелените" - 0:1.

Между 20' и 23' на терена стана интересно, като и двата тима пропуснаха възможности да отбележат. Първо това сториха домакините, след като в 20' Васил Божиков засече центиране от корнер, но изпрати кълбото право в обсега на Чворович.

В следващите две минути пък Върджил Мисиджан можеше да оформи и хеттрик, ако не бе беше пропуснал да два пъти. Първо холандецът не успя да отбележи очи в очи с Винисиус, а след това отново той не успя да уцели вратата от отлична позиция.

Сериозен пропуск в 38' направи и Бьорн Маарс. Таранът на Литекс се измъкна от защитата на Лудогорец и се озова очи в очи с Чворович, но не успя да уцели вратата. Малко след това трети пропуск направи и Върджил Мисиджан, който отново не бе прецизен в завършващия удар.

В добавеното време на първата част Лудогорец все пак стигна до удвояване на резултата. Точен за 0:2 бе Марселиньо, който засече центриране на Кишада и простреля сънародника си Винисиус Баривиейра.

Резултатът в Ловеч бе намален в началото на втората част, когато реферът Георги Йорданов отсъди спорна дузпа в полза на Лудогорец. Бьорн Маарс наглед изрита Георги Терзиев, но вместо нарушение в полза на "орлите", последва наказателен удар за Литекс. Пауло Регула бе точен от бялата точка и намали изоставането на "оранжевите", вкарвайки за 1:2.

Равенството в Ловеч бе възстановено в 65', когато домакините успешно реализираха за 2:2. Пауло Регула центрира в пеналтерията на Лудогорец, а изпуснатият от отбраната Бьорн Маарс вкара в мрежата зад Иван Чворович.

Четири минути по-късно Литекс стигна и до пълен обрат в резултата. Иван Чворович не успя да улови кълбото след силен удар на Румен Руменов, а при добавката Бьорн Маарс вкара от близка дистанция и за първи път в двубоя изведе "оранжевите" напред - 3:2.

Всичко в Ловеч бе предрешно в 90', когато ловчанлии отбелязаха и четвърти гол във вратата на Лудогорец. Бьорн Маарс оформи своя хеттрик, след като скандинавецът се възползва от подаване на Страхил Попов и отбеляза за крайното 4:2 в полза на Литекс.