Литекс стъпка молдовци в Лига Европа, бивш "армеец" зададе тона

снимка: pfclitex.com

Литекс се класира безпроблемно за втория предварителен кръг на турнира Лига Европа, след като днес в София стигна до лесно 3:0 над Верис (Кишинев) и след 0:0 в първия двубой се класира напред.

Двубоят по програма трябваше да се играе на Градския стадион в Ловеч вчера, но бедствената ситуация в града не позволи провеждането на срещата, която беше преместена за 24 часа по-късно.

Самата смяна като че ли попречи на Литекс, като момчетата на Красимир Балъков почнаха по-бавно срещата и нямаха положения, нов 24' Менди се възползва от грешка на вратаря на молдовците и с глава успя да открие резултата.

През второто полувреме се разигра Джордан, който след греда на гостите вкара два гола в 63' и 75', решавайки всичко в срещата.

Ловчанлии продължават европейския си поход през следващата седмица, когато във втория предварителен кръг се изправят срещу унгарския Дьошгьор, който вчера се класира след победа над Биркиркара.

Днес на стадион „Васил Левски“ Балъков заложи на офанзивна схема и за пръв път пусна в игра Омар Косоко. Напред действаше Вилмар Джордан, а легендата от САЩ 94 пусна в игра и Петър Златинов, оставяйки Никола Колев единствен дефанзивен халф.

Двубоят почна с положение пред вратата на гостите, след като домакините получиха отлична възможност от пряк свободен удар. Петър Златинов пробва полу-удър, полу-центриране, но вратарят на молдовския тим успя да се намеси адекватно и изби.

В следващите минути "оранжевите" установиха траен натиск, но така и не намираха начин да пробият през бетона, който беше подготвил Лилиан Пупески. Единствената по-добра възможност се появи в 21', когато Косоко беше оставен непокрит в наказателното поле, но бившият ас на ЦКСА не успя да стреля.

В 27' обаче се стигна до гол. Защитник на Верис не се намеси добре и изчисти в корнер при лесна ситуация. Петър Златинов центрира в обсега на вратаря, но Менди успя да го изпревари, отбелязвайки първия гол за Литекс в Европа през този сезон - 1:0 за Литекс.

Само 4 минути след гола всичко в мача изглеждаше решено, след като Думитру Бакал изпусна нервите си за 2-и път в рамките на само няколко минути и след удар с лакът срещу Колев заслужи втори жълт и червен картон - Литекс остана с човек повече на терена.

Играчите на Красимир Балъков намалиха темпото след изгонването и не стигнаха до чисти ситуации за гол, но и не позволиха на играчите на Верис да преминат центъра до самия край на полувремето - 1:0.

След почивката се стигна до нарушение срещу Вилмар Джордан пред наказателното поле, а при удара на Златинов топката мина на сантиметри от напречната греда на вратата на гостите.

Литекс обаче продължи да подценява съперника си и можеше да пострада. Верис осъществи лек натиск, а в 61' Милинчеану можеше да отбележи с глава, след като преодоля Пиргов, но топката кацна на напречната греда. 2 минути по-късно мачът беше решен.

Страхотна атака на Попов завърши с перфектен пас за Вилмар Джордан, който показа головия си нюх и реализира с първото си положение - 2:0 и Литекс се виждаше участник в следващия кръг.

10 минути по-късно резервата Румен Руменов блесна със страхотна асистенция, след като проби през центъра и през няколко човека изведе Джордан сам срещу вратаря и нападателят не сбърка - 3:0.