Литекс се изкачи до второто място след успех над Ботев

снимка: pfclitex.com

Отборът на Литекс постигна много важен домакински успех над Ботев (Пловдив) с минималното 1:0, а точен за "оранжевите" бе капитанът им Страхил Попов.

Ловчанлии вече са с равен брой точки с Локомотив (София) (51), но заемат второто място, заради по-добрата си голова разлика.

За Ботев пък това бе 11 мач без победа в първата шестица, като пловдивчани остават на последната шеста позиция с 39 пункта.

Срещата започна по-добре за Литекс, като те изпълниха два корнера до 4-тата минута, като при втория Бьорн Маарс получи шанс да стреля с глава, но не уцели вратата.

Секунди по-късно Михаил Иванов изпрати колебливо топката напред и тя попадна на крака на Кристиан Малинов. Той веднага подаде към Данило Асприя, но крилото не успя да овладее кълбото.

До 20-тата минута на терена сякаш бе само тимът на домакините, като със силна игра по крилата, те постоянно центрираха и по чудо не стигнаха до гол, като единствено силната игра на Иванов във въздуха спираше утрема на "оранжевите".

В следващите 10 минути нещата на градския стадион в Ловеч се обърнаха и Ботев бе тимът, който прекара по-голямата част от времето в половината на съперника. Халфовата линия на "жълто-черните" на няколко пъти опита да изведе Мариян Огнянов, но бившият играч на Левски всеки път бе в положение на засада и атаката на пловдивчани бе прекъсвана.

В 34-тата минута Литекс успя да отбележи гол чрес Маарс, но той бе отменен правилно заради засада.

В последната минута на редовните 45 Иван Горанов стреля прецизно от пряксвободен удар, като топката премина над стената, но за жалост на "оранжевите" тя срещна левия страничен стълб на вратата на Иванов.

През първите 5 минути на втората част, натискът на ловчанлии продължи, като те прекарваха дълго време в половината на гостите, но не стигаха до изгодна позиция, с която да излезнат напред в резултата.

В 54-тата минута Страхил Попов навлезе добре от дясно и центрира по земя към точката на дузпата, където непокрит бе Асприя, но последния стреля високо над вратата.

7 минути по-късно самият Асприля направи страхотен пробив от дясно и подаде към Петрос Бумал, който обаче бе добре затворен от Пламен Николов и не можа да отправи опасен изстрел към вратата на "жълто-черните".

В 64-тата минута защитата на Ботев допусна първа по-сериозна грешка в защита и тя бе от голямо значение. Асприля центрира от пряксвободен удар и Страхил Попов остана непокрит в наказателното поле, като капитанът на "оранжевите" от място с глава разстреля Михаил Иванов.

В 76-тата минута Антон Недялков, който се появи като резерва за Литекс, бе изведен в половината на Ботев. Стражът на гостите излезе неразчетено и върна кълбото в краката на Недялков. Той се опита от далечно разстояни да вкара, но изстрелът му бе неточен.

След 85-тата минута момчетата на Петър Пенчев наложиха натиск, а в продължението Томаш Иршак изпусна златна възможност, след добро центриране на Лазар Марин.

По-рано днес Локомотив (София) допусна домакинско поражение с 0:1 от Берое (подробности вижте НА ТОЗИ ЛИНК).

На вратата за Литекс е Винисиус Баривиейра, а пред него в защита от ляво надясно са подредени Иван Горанов, Васил Божиков, Рафаел Перес и Страхил Попов. Двойка вътрешни халфове са Петрос Бумал и Никола Колев, докато пред тях е поставен Кристиан Малинов. Единствен чист нападател е Бьорн Маарс, а от двете крила му помагат Румен Руменов и Данило Асприя.

Михаил Иванов пази за Ботев, а в защита квартетът е изграден от Йордан Христов, Пламен Николов, Радослав Терзиев и Филип Филипов. Томаш Иршак и Милен Гамаков си партнират в средата на терена, а Мариян Огнянов е поставен зад гърба на единствения нападател Иван Цветков. По крилата оперират Божидар Васев и Лазар Марин.