Литекс повали поляци в голов трилър

снимка: pfclitex.com

Лидерът в "А" група Литекс спечели третата си контрола на подготвителния лагер в Анталия.

Днес "оранжевите" се наложиха с 3:2 над полския Погон Шчечин, заемащ шесто място в местното първенство.

Два гола за воденият от Златомир Загорчич състав реализира Джазула, докато веднъж се разписа и Данило Асприля, който практически донесе успеха на българите с победно попадение пет минути преди края.

Вилмар Джордан пък пропусна дузпа в полза на Литекс, като "оранжевите" пропиляха и още няколко добри шанса в тяхна полза.

Наставникът Златомир Загорчич раздели отбора на две равностойни и балансирани единадесеторки. Срещу поляците в игра се появиха само 14 играчи. Влезлите като резерви и всички останали здрави футболисти ще излязат в четвъртък срещу сръбския Ягодина.

Ловчанлиии започнаха активно и още в първите десетина минути Асприля на два пъти надигра защитата, но не успя по най-добър начин да завърши атаката с удар или точен пас. В 27-та минута Ваюши нахлу в наказателното поле и беше повален, но сигнал за дузпа не последва, а при контраатаката си поляците успяха да открият резултата чрез Марчин Робак.

Въпреки неспаведливостта, оранжевите продължиха опасно да атакуват. В 34-та минута Асприля проби и намери Джордан, но Янукевич спаси удара му с глава. Две минути след това отново след акция на колумбийците, играч на домакините игра с ръка в наказателното поле и Джазула хладнокръвно вкара от бялата точка за 1:1. После албанецът би технично от фаул, но стражът на Погон с мъка изби в корнер.

В последните минути на първото полувреме натискът на Литекс стана още по-силен. Поляците имаха късмет в 44-та минута, когато първо Янукевич парира шут на Асприля, а при добавката бранител изчисти от голлинията след удар на Страхил Попов. В 45-та минута обаче логичното се случи и - Джазула показа висока класа, покачвайки за 2:1 с техничен удар от 15 метра.

В 57-та минута Симеон Славчев получи малко пресилен втори жълт картон и пое към съблекалните, но по предварителна договорка между щабовете играта продължи в числено равенство, а в игра се появи Александър Цветков. В 62-минута Страхил Попов центрира отдясно, топката стигна до Ваюши, но той би покрай вратата.

В 68-та минута Данило Асприля се вряза в пенала и бе повален. Последва нова дузпа за ловчанлии, но Янукевич се представи на висота и отрази удара на Джордан. Малко по-късно и резервата на Погон Мустафа получи червен картон, но и той бе заменен от свой съотборник. Пропуските на Литекс бяха наказани от съперника в 80-та минута, когато Робак се оказа най-съобразителен и отблизо изравни резултата.

Литекс обаче не беше казал последната си дума. В 83-та минута взаимодействие между Джазула и Асприля завърши с удар на латиноамериканеца, но стражът пак спаси. В 85-та минута двамата играчи на оранжевите отново матираха отбраната и този път колумбиецът не сбърка, донасяйки заслужения успех с 3:2.

Литекс: Александров, Стр. Попов, Бодуров, Божиков, Берберович, Славчев, Руменов, Джазула, Асприля, Джордан, Ваюши ( Пл.Николов, Манолев, Минчев)