Литекс нокаутира и измести Лудогорец в най-цветния сблъсък през сезона

Литекс разжалва лидера Лудогорец и по крайно категоричен начин оглави класирането в А група, след като нанесе най-тежкото поражение на „орлите" в историята им в елита - 4:2 на стадион „Лудогорец Арена" в Разград.

Дербито на неделния ден в 13-ия кръг на първенството предложи много футболни емоции и нервни моменти, като гостите от Ловеч заслужено се поздравиха със звучния успех и доказаха, че са най-неприятния съперник на Лудогорец в първенството.

За съжаление красивите отигравания по терена бяха засенчени донякъде от масовото меле между футболистите на двата тима в последните минути на редовното време. В резултат от него Николай Бодуров и Жуниор Кишада бяха „наградени" с червени картони за активното си участие в спречкванията.

Мирослав Манолов откри резултата в 18-ата минута в полза на Литекс с втория си гол в А група, като той също така се разписва във втори пореден мач след победното си попадение срещу Черно море в миналия кръг за 2:1.

0:2 направи Николай Бодуров с удар с глава в 25-ата минута, а третото попадение във вратата на Лудогорец реализира Юрген Джазула от дузпа - първият 11-метров удар отсъден срещу шампионите откакто те влязоха в А група през 2011-та година.

Върджил Мисиджан със страхотен гол намали на 1:3 в 51-ата минута, а съдията Ивайло Стоянов, който имаше доста работа в мача, ощети домакините с неотсъждане на игра с ръка на Страхил Попов пред голлинията.

Заради тази ситуация главно старши треньорът на Лудогорец Стойчо Стоев заяви, че съдийството е било "неадекватно" и реферите не са били на нивото на двата отбора.

Симеон Славчев с красив прехвърлящ удар нокаутира Лудогорец в 80-ата минута за 1:4, а крайното 2:4 оформи Светослав Дяков от дузпа в 86-ата минута.

Наставникът на Литекс Златомир Загорчич определи играта на футболистите си като "перфектна" и сподели, че тимът му е могъл да спечели с още по-изразителен резултат.

Така Литекс събра 28 точки и се изравни по актив с Лудогорец, но измести „орлите" от върха в класирането, защото спечели оспорвания сблъсък помежду им.

Още в 8-ата минута гостите от Ловеч загатнаха, че ще бъдат сериозен опонент за шампионите - Момчил Цветанов центрира отлично отдясно и сложи топката на воле на Юрген Джазула, който необезпокояван нацели страничната греда.

В 18-ата минута вече резултатът бе открит в полза на гостите, след като нападателят им Мирослав Манолов беше оставен без опека на стрелкова позиция в наказателното поле. Армандо Ваюши направи страхотен пробив по лявото крило и предостави кълбото на Манолов, който с премерен изстрел не остави шансове на националния вратар Владислав Стоянов - 0:1.

Отговорът на Лудогорец бе светкавичен и домакините можеха моментално да върнат попадението, но ударът на Мисиджан в 20-ата минута от границата на пеналтерията се отби от гредата.

В 22-ата минута по наивен начин „орлите" от Разград допуснаха втори гол във вратата си - след центриране от пряк свободен удар Стоянов увисна във въздуха и бе изпреварен от Бодуров, който с глава успя да се разпише за 0:2.

В 27-ата минута като по чудо резултатът не бе намален, след като Михаил Александров направи страхотен пробив и нахлу в пеналтерията, но изстрелът му от 6-7 метра мина встрани от вратата на Литекс.

В 29-ата „оранжевите" нанесоха нов тежък удар на съперника си, отново възползвайки се от грешка в защитата на Лудогорец. Козмин Моци направи закъснял шпагат и фаулира безкомпромисно Мирослав Манолов в наказателното поле. Зад топката очаквано застана Джазула и реализира първата дузпа срещу Лудогорец в историята на „орлите" в А група - 0:3.

Въпреки шока си, домакините можеха да върнат поне едно попадение до края на полувремето, но удар на Марселиньо с глава от 4 метра бе отразено майсторски от вратаря на Литекс Евгени Александров.

За щастие на шампионите още в 51-ата минута те успяха да намалят изоставането си в резултата след страхотен гол на Мисиджан. Холандското острие направи мощен пробив през няколко играчи и стреля от движение пред дъгата на пеналтерията, за да препарира Александров - 1:3.

Натискът на „орлите" стана изключително силен след еуфорията от отбелязаното попадение. В 64-ата минута съдията Ивайло Стоянов стана главно действащо лице в дербито и ощети сериозно тима на Лудогорец.

Центриране на Михаил Александров отдясно стигна далечната греда, където Мисиджан чакаше топката и я отправи към вратата, но Страхил Попов с ръка изби пред голлинията. Реферът не отсъди дузпа и не показа червен картон на бранителя, с което си навлече гнева на публиката и треньорския щаб на шампионите.

В следващите минути гостите някак си успяваха да отбият атаките на „орлите", а вратарят им Александров отново спаси геройски силен изстрел на Фабио Ешпиньо от десетина метра.

И точно след като Жуниор Кишада бе изпуснал златен шанс да направи 2:3 в 78-ата минута, Литекс организира бърза контраатака и съвсем отчая домакините си. Миро Манолов изведе Симеон Славчев сам срещу вратаря, след като Александър Барт се подхлъзна и позволи на юношата на Литекс да излезе очи в очи с Владо Стоянов. Славчев демонстрира хладнокръвие и с прекрасен прехвърлящ удар окончателно елиминира интригата - 1:4.

В 86-ата минута Светослав Дяков намали на 2:4 с точен изстрел от бялата точка, но за повече подвизи домакините нямаха време. Финалните минути обаче бяха маркирани от масовото спречкване между футболистите на двама тима, започнато от нервните изблици на Жуниор Кишада, който избута грубо излизащия от терена Ваюши.

В резултат на грозните сцени Николай Бодуров и Кишада получиха червени картони, след като бяха най-активни в сблъсъците с останалите играчи.