Литекс на 1/4-финал за Купата след погром над Спартак (Вн)

Отборът на Литейкс стана първият четвъртфиналист в турнира за Купата на България, след като разгроми с 7:1 тима на Спартак (Варна) в мача реванш, игран на Градския стадион в Ловеч.

Първата среща във Варна завърши с минимален успех с 1:0 за "оранжевите" и така с общ резултат - 8:1 от двата мача Литекс продължава напред.

Възпитаниците на Христо Стоичков не срещнаха никакви трудности срещу Спартак, като доминираха в големи периоди от мача и заслужено се поздравиха с изразителна победа.

Герасим Заков блесна с хеттрик за Литекс, два гола добави Исмаил Иса, а Томи Костадинов и Армандо Ваюши реализираха по един. Почетното попадение за "соколите" пък бе дело на Георги Димитров.

Домакините наложиха своя стил на игра още от първите минути на срещата, а Галин Иванов можеше да открие резултата още в 8-ата минута, когато бе изведен от Армандо Ваюши сам срещу вратаря на Спартак, но вместо да вкара, той би високо над вратата.

В 15-ата минута звездата на "оранжевите" Георги Миланов напусна принудително терена, заменен от Герасим Заков, на когото предстоеше да се превърне в герой за своя отбор.

Именно той откри резултата само пет минути, след като се появи в игра (20') след чудесен самостоятелен пробив. Литекс удвои още при следващата си атака (21'), а с основен принос за попадението отново бе Заков, който нацели греда, а при добавката Исмаил Иса направи 2:0.

До края на първото полувреме паднаха още два гола във вратата на варненци. Първо Галин Иванов изведе очи в очи с вратаря на Спартак Исмаил Иса в 38-ата минута и нападателят не сбърка, правейки резултата класически.

Шест минути по-късно (44') отново Галин Иванов бе авторът на асистенцията, но този път името си сред голмайсторите записа Томи Костадинов, покачвайки на 4:0.

След почивката, вместо да пазят сили, възпитаниците на Христо Стоичков направиха резила на Спартак още по-голям, отбелязвайки нови три гола във вратата им.

Първо Герасим Заков вкара второто си попадение в срещата в 52-ата минута, след като бе най-съобразителен при едно разбъркване в наказателното поле на варненци.

Пет минути по-късно (57') пък Спартак стигна до почетно попадение, дело на Георги Димитров, който се разписа след самостоятелен пробив.

В 73-ата минута Герасим Заков оформи своя хеттрик, засичайки с глава центриране отдясно на Армандо Ваюши, а четири минути преди края на редовното време (86') самият Ваюши ознаменува добрата си игра в мача с гол, възползвайки се от подаване на Исмаил Иса, за да оформи крайното 7:1.