Литекс извъртя 1:1 с Жилина и очаква завързан реванш в Словакия

галерия:

снимка: pfclitex.com

Българският шампион Литекс не успя да победи Жилина в първи домакински мач от 3-ия предварителен кръг на Шампионската лига, завършвайки при резултат 1:1 срещу представителя на Словакия.

 

Ангел Червенков и неговите момчета обаче могат и да бъдат доволни от постигнатия резултат, с оглед на факта, че футболистите на Жилина пропуснаха дости добри шансове за гол пред вратата на Галато. "Оранжевите" бяха и изоставащи в резултата, преди все пак Том да възстанови равенството и да остави по-сериозни шансове на българите за реванша.


Още през първите 45 минути гостите от Словакия демонстрираха, че са отбор, който ще се окаже корав орех за българите. Литекс започна с желание и още в 4' Том опита да отбележи с удар от дистанция,


В 12' „оранжевите" като по чудо се разминаха с попадение в своята врата. Макар и със съмнения за засада, Гулдан успя да се измъкне от Александър Барт и буквално от няколко метра имаше шанс да насочи топката с левия си крак. Гулдан обаче не успя да намери по най-добрия начин коженото кълбо, като едва-едва го запрати в ръцете на Галато.


Шест минути по-късно Литекс даде отговор, когато капитанът Ивелин Попов се опита да вземе нещата в свои ръце. Националът осъществи хубав пробив през центъра на терена, като за финал отправи хубав и силен удар по посока Дубравка, който обаче излезе в аут.


До края на полувремето и двата тима имаха своите моменти на стадиона в Ловеч, ала до попадение в мрежата на някой от двамата вратари не се стигна. Родриго Галато пък трябваше да се намесва в самия край на полувремето, когато Чийсей се справи с двама футболисти на домакините, преди бразилският страж на Литекс да отрази.

 

Втората част на срещата започна на високи обороти, като и двата тима имаха шанс да открият резултата. Най-добрият си шанс Жилина пропусна пет минути след подновяването на играта, когато Рилке бе изведен на добра стрелкова позиция, ала изстрелът му по посока мрежата излезе в аут.


Последваха силни минути за домакините от Литекс, които можеха на няколко пъти да отбележат първо попадение във вратата на Дубравка. Най-изгодният шанс за „ловчанлии" бе изтърван в 60', когато Литекс получи шанс да изпълни пряк-свободен удар от перфектна позиция. Ветеранът Ивайло Петков се нагърби с изпълнението му, ала неговият изстрел срещна страничната греда зад Дубравка.


За съжаление на трибуните на ст. „Градски" в Ловеч, резултатът в срещата не бе открит от футболистите в оранжево. В 66' Жилина отбеляза скъпоценно попадение в мрежата на Галато, Томаш Майтан бе оставен непокрит след добра атака на словаците, а за Галато нямаше шанс - 0:1.


Наставникът на българите Ангел Червенков реагира почти мигновенно, пускайки в игра румънския нападател Флорин Брату, който трябваше да помогне на Литекс да обърне развоя на събитията в своя полза. Вместо това обаче, гостите от Жилина за малко не стигнаха и до втори гол. Първо Йеж стреля опасно в аут, а минута по-късно Бело се озова очи в очи с бразилския вратр на домакините. За късмет на Литекс обаче, неговият удар също не намери очертанията на вратата.


Трибуните в Ловеч все пак изригнаха десет минути преди края, когато Литекс успя да възстанови равенството. Капитанът Ивелин Попов отправи прострелен пас успоредно на голлинията на Дубравка, а Уелингтон Том бе на точното място в точното време, за да препарира словашкия вратар - 1:1.

 

Резултатът се запази такъв и до последния съдийски сигнал на главния съдия Кристин Якобсон, което поставя Литекс в позиция да търси задължителен гол на словашка земя. В самия край се стигна и пред меле пред вратата на Жилина, ала в крайна сметка удар с рикошет от близка дистанция на Ивелин Попов мина покрай страничната греда на Дубравка.